Zdrowy sen, jako podstawa funkcjonowania – sposoby zwalczania bezsenności

Zdrowy sen, jako podstawa funkcjonowania – sposoby zwalczania bezsenności

Periodyczne problemy z bezsennością zdarzają się niemal każdemu. Może to występować raz na kilka, kilkanaście lat. Brakuje nam wtedy energii na aktywne spędzenie dnia, na pracę, na zaangażowanie. Problemowi można zaradzić, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych technik.

 Czym jest bezsenność?

Bezsennością nazywa się ogólnie takie stany jak budzenie się w środku nocy, budzenie zbyt wcześnie o świcie (po nieprzespaniu ilości godzin wymaganych przez organizm), problemy z zasypianiem, czy częste przebudzenia (cyklicznie co kilka godzin). Całkowita bezsenność dotyczy nie wielu osób, acz jest najniebezpieczniejszym ze stanów.

Jeżeli problem występuje nazbyt często należy udać się z nim do lekarza.

Co powoduje bezsenność?

Istnieje kilka czynników, które mogą utrudniać nam zasypianie. Należy podzielić je na dwie kategorie:

  • Dieta

Zadziwiające jest, że są to czynności dnia codziennego, jak picie kawy, herbaty a nawet coca-coli – zaleca się, by pić je maksymalnie do godziny 16.

Używki takie jak alkohol, papierosy pomimo, że czasem wywołują senność działają negatywnie na higienę snu. Zaburzone zostają poszczególne fazy – w konsekwencji często się budzimy w środku nocy.

  • Stres

Bezsenność może być powodowana nadmiernym stresem, fizycznym wyczerpaniem organizmu (np. po długiej wędrówce turystycznej lub pielgrzymce) Istotne są też nieszczęścia związane z bliskimi – jak śmierć bliskiej osoby, skończenie związku, trudna sytuacja finansowa.

 stres

Jak zadbać o higienę snu

Oto garść porad:

  • Przed snem warto wywietrzyć pokój. Zapas świeżego powietrza szybko wyczerpuje się szczególnie w niewielkich pomieszczeniach – czasem zaleca się zostawić otwarte drzwi.
  • Nie warto korzystać z drzemek za dnia – mogą one wytrącić nas z porządania snu. Częściowa regeneracja podczas drzemki nie daje tak pełnego efektu jak nocny sen.
  • Ważne jest by zasypiać mniej więcej o tych samych porach. Wprowadzenie nawyku sprawia, że organizm dostosowuje się do czasu między wstawaniem i zasypianiem.
Leki i zioła

Jeżeli często zdarzają nam się kłopoty z dobrym snem warto zażywać zioła. Uwaga! są one skuteczne po dłuższym okresie stosowania -3 tygodnie. Dobra tu będzie melisa, a także dziurawiec, czy waleriana.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *