Kiedy boli brzuch cz. II

Kiedy boli brzuch cz. II

Bóle brzucha mogą objawiać się w różny sposób i być spowodowane szerokim spectrum dolegliwości. Warto wiedzieć, jaki organ jest dotknięty i co może oznaczać jego ból. Taka wiedza będzie przydatna w krokach, jakie musimy podjąć, żeby sobie pomóc.

Wątroba

Sama nie boli, ponieważ nie jest unerwiona, ale puchnie i rozpycha się, tak że czujesz ją poniżej żeber lub pod nimi, ale zawsze po prawej stronie. Taki ból może być wynikiem nieodpowiedniej diety, nadużywania alkoholu i nikotyny. Także zwykłe objadanie się, szczególnie tłustymi potrawami nie służy wątrobie. Jeśli często towarzyszy Ci uczucie wzdęcia, mdłości, biegunka lub zaparcie możesz sięgnąć po odpowiednie leki na wątrobę i powinieneś zmienić dietę. Jeśli łapie Cię ostry, kujący ból i dreszcze, możesz mieć atak kolki żółciowej i musisz bezzwłocznie jechać do lekarza. Zapalenie wirusowe wątroby i marskość objawiają się zmęczeniem, trudnościami trawiennymi, plamkami na białkach oczu i skórze i stanem podgorączkowym.

Jelita

Bolą stosunkowo często w podbrzuszu. Silny, kujący ból i kolki oraz wzdęcia – to przeciążone ciężkostrawnym jedzeniem jelita lub poważniejsze schorzenia, związane z problemami trawiennymi, nowotworami lub popularnym ostatnio zespołem jelita nadwrażliwego. Ta ostatnia choroba jest w działaniu podobna do migren, astmy i depresji – jest często związana ze stresem i problemami psychicznymi. Objawia się częstymi bólami w podbrzuszu, uczucie pełności i kurcze, a także problemy z wypróżnianiem się (czasami zatwardzenie na zmianę z biegunkami). Powinniśmy nie bagatelizować przewlekłych problemów tego typu, ponieważ mogą one także wskazywać na raka.

Trzustka

Bardzo często występującym problemem brzusznych są choroby trzustki. Jej ból charakteryzuje się ostrym, przeszywającym kłuciem w lewym podżebrzu i jest związany ze złymi nawykami żywieniowymi i nadmiernym spożywaniem alkoholu. Zapalenie trzustki jest spowodowane złogami żółci i problemami trawiennymi. Przewlekłe bóle, które promieniują aż do pleców, nasilające się po posiłkach powinny być zgłoszone lekarzowi. Może zdarzyć się, że oznaczają raka trzustki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *