Kiedy boli brzuch cz. I

Kiedy boli brzuch cz. I

Bóle brzucha to jedne z najczęstszych dolegliwości, które nas dopadają. Istnieje wiele różnych rodzajów i przyczyn problemów brzusznych. Czasami mówimy, że po prostu boli nas brzuch, zupełnie nie wiedząc czym może być spowodowany. Nierzadko zdarza się, że nie potrafimy go dokładnie umiejscowić. Tymczasem powinniśmy nauczyć się podstawowych objawów i tego, co właściwie daje nam znaki, że dzieje się coś nie tak.

Brzuch dzieli się ogólnie na dwie partie, na które najczęściej wskazujemy, gdy nas boli – góra i dół. W tym pierwszym wypadku prawdopodobnie będzie chodzić o żołądek, w drugim o podbrzusze, które jednak chowa zbyt wiele organów, żebyśmy mogli ot tak zgadywać, który z nich nas dokładnie boli. Możemy jednak nauczyć się rozpoznawać pewne symptomy, umiejscawiać ból i przeciwdziałać ewentualnym atakom.

Żołądek

Nie powinniśmy mieć problemu z rozpoznaniem bólu żołądka. Często ściska nas w dołku choćby wtedy, gdy jesteśmy głodni. Może nas też mdlić i uciskać – ze stresu, głodu, choroby lokomocyjnej lub co gorsza poważniejszej choroby. Żołądek boleć nas może, gdy się zatrujemy, mamy grypę żołądkową i wrzody. W tym samym miejscu (tuż pod mostkiem) boli czasami trzustka, której zapalenie jest częstym powodem bólu. Żołądek może reagować nadwrażliwością na niektóre potrawy – zbyt tłuste, przyprawione, smażone, a także nieodpowiednim działaniem kwasów. Jeśli odczuwamy przewlekłe bóle, szczególnie powtarzające się regularnie po około trzech godzinach po posiłku lub wybudzające nas w nocy powinniśmy udać się do gastrologa. Możemy łagodzić także lżejsze ataki herbatkami ziołowymi – miętą, melisą, która złagodzi szczególnie bóle brzucha spowodowane stresem, rumiankiem i szałwią, która dobrze wpłynie także na jelita.

Nerki i pęcherz

Ból nerek jest ostry i łatwo przenosi się na dolną partię pleców. Boli w głębokim podbrzuszu, czasami tylko po jednej stronie i może nawet promieniować do ud i na pośladki. Ból nerek jest raczej tępy, za to pęcherz może dawać uczucie kłucia i pieczenia, szczególnie przy wypróżnianiu się. O ile nerki powinien bezwzględnie zbadać lekarz, o tyle zapalenie pęcherza możemy łatwo wyleczyć dostępnymi bez recepty lekami, takimi jak tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *