Zdrowe stopy, zdrowy duch!

Zdrowe stopy, zdrowy duch!

zdrowe stopyStopy to podstawa. Zarówno w sensie anatomicznym jak i zdrowotnym. Piękne i zdrowe stopy zaprowadzą nas wszędzie tam, gdzie chcemy dojść. Warto więc poświęcić dużo czasu i uwagi naszemu naturalnemu środkowi lokomocji.

Stopy narażone są nie tylko na liczne uszkodzenia mechaniczne, ale też wielokrotnie ulegają różnym zakażeniom i otarciom. Tego typu dolegliwości są bardzo uciążliwe i trudne w leczeniu, gdyż stopy są wciąż narażone na kolejne uciski i obrażenia. Nie każdy może sobie pozwolić na kilkudniową kurację połączoną z ograniczeniem chodzenia, dlatego warto dbać o nasze nogi zawczasu i o tego z głową.

Pielęgnację stóp najlepiej prowadzić z kremowym asystentem. Świetnie się tutaj sprawdzają kremy zmiękczające i lekko złuszczające naskórek. Ważne, by w swoim składzie miały ponad 10% moczniku (gdy mamy już poważne zrogowacenia, można skusić się na krem, zawierający aż 50% mocznika). . Dobrze też, jeśli wśród składników znajdzie się kwas mlekowy oraz salicylowy.

Pumeks odprowadź na śmietnik. Lekarze zgodnie twierdzą, że używanie pumeksu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Po pierwsze, taka forma dbania o stopy stopniowo prowadzi do tworzenia się większych zgrubień. Po drugie, by pumeks nie okazał się bombą bakteriologiczną, należałoby za każdym razem użyć nowego. Pumeks po użyciu jest idealnym siedliskiem drobnoustrojów – jest tam wilgoć, martwy naskórek i ciepło. Nie polecamy (chyba że planujemy hodowle bakterii).

Obuwie, poza walorami estetycznymi, jest także istotnym elementem w pielęgnacji i utrzymaniu zdrowych stóp. Tanie buty, często są wykonane z nieprzepuszczalnych i niezdrowych materiałów. Co kryje się w środku takiego buta, dowie się tylko szewc – a podobno zdarza się, że znajduje on w bucie np. zwykłą ceratę, zamiast skórzanej podkładki czy wystające gwoździki. Warto więc zainwestować czas i fundusze w idealną parę zdrowych i ładnych butów. Buty wykonane z naturalnych materiałów uchronią nas przed uciążliwą grzybicą stóp, do tego będą po prostu wygodne. Ten kto się przesiadł z tanich, licznych par na jedną, ale dobrą, poczuje falę wygody aż po czubeczki palców. Istotne jest także to, by unikać modeli z wąskim czubkiem, gdyż sprzyjają one odkształceniom oraz przyspieszają powstawanie haluksów. Jeśli nie jest nam obojętny nasz wygląd i zdrowie, regularne dbanie o stopy jest absolutną koniecznością. Nie jest to wielki wysiłek, jednak pozwoli on uniknąć ewentualnych, bardzo uciążliwych, dolegliwości w przyszłości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *