Zdrowe stopy, zdrowe ciało

Zdrowe stopy, zdrowe ciało

stopyNiewielu z nas wie, że stopy to najciężej pracujące części naszego ciała. To właśnie one przez przez cały czas dźwigają ciężar naszego całego ciała. Każdego dnia narażone są na ogromny wysiłek. Jak zachować w nich zdrowie? Co im sprzyja, a co nie? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi kwestiami w tym zakresie.

Czego nie lubią nasze stopy
Nasze stopy przede wszystkim nie lubią twardego podłoża. Płaskie, a zarazem twarde podłogi (lub inne powierzchnie) mogą zmienić geometrię stóp i tym samym doprowadzić m.in. do płaskostopia, koślawych kolan, a nawet dyskopatii kręgosłupa. Ponadto, jeśli jesteś kobietą staraj się unikać wysokich obcasów, gdyż prowadzą one do koślawych palców.

Jak zadbać o stopy
Powszechnie wiadomo, że nasze stopy lubią być bose. Dobrze jest wykorzystać jakąkolwiek okazję, by chodzić na boso, gdyż dzięki temu umacniają się wiązadła oraz mięśnie. Można też robić ćwiczenia. Już zwykłe wspięcie się na palcach sprawi, że poczują się one lepiej, a razem z nimi także i my sami. Stopy lubią także miękkie podłoże, w tym najzwyklejszą na świecie trawę. Dodatkowo, zrelaksują się w misce z wodą i solą, w odprężającej kąpieli, a także poprzez delikatne masaże. Ulgę przyniesie także trzymanie stóp w górze, wsmarowany w nie krem i cotygodniowy peeling.

stopy

Co ważne, dobrze jest obserwować nasze stopy. W żadnym wypadku nie lekceważmy zgrubień  skóry, jej odcisków oraz zniekształceń na palcach. W razie jakichkolwiek objawów należy udać się do ortopedy, który odpowiednio postawi diagnozę i dopasuje charakter leczenia (chociażby w postaci dopasowanych wkładek). Inną osobą mogącą pomóc jest podolog, czyli specjalista od zdrowia oraz kosmetyki stóp.

Stopy składają się jedynie z 26kości zaś codziennie muszą unosić ciężar ponad 200 kości. Pamiętajmy więc o nich i poświęćmy im od czas do czasu chwilkę czasu. Przyniesiona im ulga na pewno odwdzięczy się lepszym zdrowiem reszty naszego całego ciała.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *