Oprócz chorób zakaźnych bakteryjnych i wirusowych, ludzi w różnym wieku spotykają inne uciążliwe dolegliwości. Dosyć typowe jest zapalenie wyrostka robaczkowego, przeradzające się w ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, które dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn i wymaga leczenia chirurgicznego. Wyrostek robaczkowy jest podłużnym uwypukleniem jelita grubego, wyrastającego z jelita ślepego, swoim kształtem przypominający „robaka” – stąd właśnie nazwa.
Do typowych i zwykle łatwych do rozpoznania objawów ostrego zapalenia woreczka robaczkowego należą:
Przy pojawieniu się tych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu klinicznym potwierdzi ostre zapalenie wyrostka robaczkowego i skieruje pacjenta na oddział chirurgiczny. Ostre zapalenie wymaga szybkiej interwencji chirurga, który wykona appedektomię, czyli jego usunięcie. Często stosuje się też laparoskopię, która polega na wykonaniu trzech otworów w jamie brzusznej, przez które wprowadza się narzędzia i w ten sposób wyrostek jest wycinany. Dzięki tej metodzie rekonwalescencja się skraca, a po zabiegu pozostają niewielkie, mało widoczne blizny.
Po operacji pacjentowi podaje się antybiotyk, który zapobiega powstaniu zakażenia w jamie brzusznej. Konieczne jest też utrzymanie diety – w 1-2 dzień same płyny, potem już lekkie posiłki. Jeśli nie występują powikłania po 3-4 dniach można wrócić do domu, a po około tygodniu ściągane są szwy. Przez kolejne 3 miesiące najlepiej unikać intensywnego wysiłku fizycznego, żeby zapobiec rozwinięciu się przepukliny pooperacyjnej. Na szczęście wyrostek robaczkowy nie jest potrzebny do życia i jego usunięcie nie wiąże się z żadnymi utrudnieniami w normalnym funkcjonowaniu.
Leave a Reply