Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Oprócz chorób zakaźnych bakteryjnych i wirusowych, ludzi w różnym wieku spotykają inne uciążliwe dolegliwości. Dosyć typowe jest zapalenie wyrostka robaczkowego, przeradzające się w ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, które dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn i wymaga leczenia chirurgicznego. Wyrostek robaczkowy jest podłużnym uwypukleniem jelita grubego, wyrastającego z jelita ślepego, swoim kształtem przypominający „robaka” – stąd właśnie nazwa.

Do typowych i zwykle łatwych do rozpoznania objawów ostrego zapalenia woreczka robaczkowego należą:

  • ból brzucha, który zaczyna się w nadbrzuszu, a potem nasila w okolicy prawego dołu biodrowego i nasila podczas ruchu oraz kaszlu,
  • nasilanie się bólu w momencie podniesienia prawej kończyny do pionu i przy nacisku lewej strony dołu biodrowego
  • nudności i wymioty,
  • brak łaknienia i apetytu,
  • gorączką do 38 stopni Celsjusza z przyspieszonym tętnem,
  • uczucie pełnego pęcherza, gdyż wyrostek robaczkowy znajduje się w jego bliskim sąsiedztwie.

Przy pojawieniu się tych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu klinicznym potwierdzi ostre zapalenie wyrostka robaczkowego i skieruje pacjenta na oddział chirurgiczny. Ostre zapalenie wymaga szybkiej interwencji chirurga, który wykona appedektomię, czyli jego usunięcie. Często stosuje się też laparoskopię, która polega na wykonaniu trzech otworów w jamie brzusznej, przez które wprowadza się narzędzia i w ten sposób wyrostek jest wycinany. Dzięki tej metodzie rekonwalescencja się skraca, a po zabiegu pozostają niewielkie, mało widoczne blizny.

Po operacji pacjentowi podaje się antybiotyk, który zapobiega powstaniu zakażenia w jamie brzusznej. Konieczne jest też utrzymanie diety – w 1-2 dzień same płyny, potem już lekkie posiłki. Jeśli nie występują powikłania po 3-4 dniach można wrócić do domu, a po około tygodniu ściągane są szwy. Przez kolejne 3 miesiące najlepiej unikać intensywnego wysiłku fizycznego, żeby zapobiec rozwinięciu się przepukliny pooperacyjnej. Na szczęście wyrostek robaczkowy nie jest potrzebny do życia i jego usunięcie nie wiąże się z żadnymi utrudnieniami w normalnym funkcjonowaniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *