Witaminy z warzywniaka czy z apteki?

Wielu rodziców ma dylemat czy podawać witaminy w tabletkach? Część lekarzy pediatrów twierdzi, że osłabiony organizm trzeba wspierać preparatami witaminowymi. Zmniejszy się wtedy podatność na choroby, a przy ich ewentualnym wystąpieniu przebieg choroby będzie łagodniejszy i częstotliwość odwiedzania gabinetów pediatrycznych będzie mniejsza .Druga grupa lekarzy pediatrów uważa natomiast, że podawanie sztucznych witamin jest wbrew fizjologii i większość z nich się nie wchłania.

Korzystając z tych dwóch opinii przyjąć można, że jeśli dieta dziecka jest urozmaicona, spożywa ono dużo surowych warzyw i owoców, to nie potrzebuje witamin w tabletkach. Jeśli natomiast mamy zdecydowanego „niejadka”, którego dieta ogranicza się do wąskiej grupy produktów, wtedy zastanówmy się nad suplementacją.

Warto też wspomnieć, że istnieją witaminy naturalne czy czosnek naturalny w tabletkach. Są one wprawdzie droższe niż tradycyjne preparaty witaminowe i nie tak dobre jak witaminy w naturalnych produktach spożywczych. Jednak z drugiej strony, witaminy naturalne w tabletkach są o niebo lepsze od sztucznych.

Comments are closed.