Utrata wagi

Utrata wagi

Większość ludzi, a zwłaszcza kobiet, nie przejmuje się nagłą utratą wagi niewynikającą z trybu życia. Najczęściej jest to raczej optymistyczny efekt i wiele osób się z niego cieszy, zamiast poważnie zastanowić się nad przyczynami chudnięcia. A właśnie ono może być objawem wielu chorób, które, przy wczesnym wykryciu, da się wyleczyć, a które, nieleczone, mogą powodować nawet śmierć. Dlatego właśnie tak ważne jest zanalizowanie swojego trybu życia pod kątem utraty wagi. Jeśli w ciągu ostatnich trzech miesięcy straciło się więcej niż pięć kilogramów, nie zmieniając sposobu żywienia i poziomu aktywności fizycznej, należy zacząć się martwić. Oczywiście może to nie być nic groźnego, możliwe, że organizm w tym czasie odczuwa większe zapotrzebowanie na energię, której nie daje jej pożywienie, ale w takiej sytuacji lepiej się zbadać i być spokojnym.

Jeśli utracie wagi towarzyszą dodatkowo poniższe objawy, mogą być one symptomem poważnych chorób.

Poddenerwowanie, stres, nadmierna potliwość, problemy ze snem, szybkie przemęczenie, wytrzesz oczu

Bardzo możliwe, że masz problemy z tarczycą. Utrata wagi dotyczy nadczynności hormonu tarczycy, który, nie funkcjonując prawidłowo, zaburza pracę organizmu powodując wyżej wymienione objawy. W takiej sytuacji powinno się zrobić badania hormonu tarczycy – TSH (hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, prawidłowy wynik to 0,4 – 4,0 µIU/ml), FT3 (norma: 2,25 – 6 pmol/L) i FT4 (norma: 10 – 25 pmol/L), a także wykonać USG tarczycy, a następnie wybrać się do endokrynologa, który skontroluje wyniki i zaproponuje dalsze leczenie. Najczęściej jest to leczenie farmakologiczne, bywa jednak tak, że tarczyca jest tak bardzo powiększona, że należy ją wyciąć).

Biegunka, zaparcia, bóle brzucha, krew w stolcu

Jeśli zaobserwowałaś(eś) u siebie takie objawy, nie zastanawiaj się, tylko od razu skonsultuj się z lekarzem! Możesz mieć problemy z układem pokarmowym, między innymi z  żołądkiem, dwunastnicą i jelitami. Należy wykonać badania krwi, kału, a czasem również kolonoskopię.

Zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, grzybica pochwy, kłopoty ze wzrokiem

Jeśli dotyczą Cię te objawy, możliwe, że masz cukrzycę. Powinno się natychmiast skonsultować z lekarzem, który zaleci badanie poziomu cukru we krwi, potwierdzające lub zaprzeczające problemy z cukrzycą. Leczenie trwa całe życie i jest bardzo uciążliwe, jednak pozwala na prowadzenie w miarę normalnego trybu życia. Najczęściej jest to kuracja farmakologiczna lub zastrzyki z insuliną, które nauczysz się sobie aplikować. Niezbędna będzie indywidualna, specyficzna dieta, a także zmiana dotychczasowego trybu życia.

Obfita potliwość w nocy, skoki temperatury, uporczywy kaszel, krew w plwocinie, słabe samopoczucie

To bardzo groźne objawy, które mogą być spowodowane gruźlicą, AIDS i niektórymi typami nowotworów. Koniecznie od razu skonsultuj się z lekarzem.

Problemy z koncentracją, ogólna niechęć do wszystkiego, bezsenność, brak zainteresowania seksem

Wyżej wymienione objawy połączone z utratą wagi mogą być wynikiem depresji. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem w celu dalszego leczenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *