Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne

Każdy Polak standardowo jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia. Za młodu składki płacą za niego rodzice (do zakończenia edukacji), a potem pracodawca w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenie, lub ewentualnie opłaca się składki samemu w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli chce się samodzielnie odprowadzać składki do ZUS-u, bo nie posiada się umowy o pracę ani działalności gospodarczej, składka ta miesięcznie wynosi ponad 300zł. Jest to zupełnie nieopłacalne.

W takich sytuacjach dobrze jest się zastanowić nad a) założeniem działalności gospodarczej w celu odprowadzania składek zarówno na ubezpieczenie zdrowotne, jak i społeczne (emerytura), lub b) wybraniem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. W dzisiejszym wpisie skupię się na tej drugiej możliwości, ponieważ jest ona bardziej sensowna dla osób, które nie chcą się wiązać założeniem firmy.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne polega na comiesięcznym płaceniu składek, w zamian za bezpłatną opiekę zdrowotną w prywatnych poradniach lekarskich zarówno specjalistycznych, jak i ogólnomedycznych. Ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a kończą na kilkuset. Te droższe zawierają nawet w swojej ofercie hospitalizację. To bardzo wygodny i stosunkowo bezpieczny sposób na dbanie o zdrowie. Zwykle, w przeciwieństwie do publicznych placówek, na wizytę czeka się dzień lub dwa, a nie kilka miesięcy (a absurdalnie czasem nawet lat). Większe firmy mają podpisane umowy z większością prywatnych placówek, więc zasięg jest ogólnopolski. Tego typu ubezpieczenie poleca się osobom zatrudnionym na zasadzie umowy o dzieło, gdzie pracodawca nie odprowadza składek na żadne ubezpieczenie pracownika.

Podczas wyboru odpowiedniej oferty należy zastanowić się nad:

  • ceną
  • dostępnością (ogólnopolski jest najlepszy)
  • ilością oferowanych specjalistów
  • ilością oferowanych lekarzy pierwszego kontaktu
  • zakresem usług (czasem oferowane są dodatkowe usługi, jak na przykład refundacja zabiegów stomatologicznych czy opieka nad ciążą kobiety)

Należy pamiętać, że nie warto zatajać nałogów, ponieważ przez, na przykład, ukrycie palenia papierosów, można stracić ubezpieczenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *