Każdy Polak standardowo jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia. Za młodu składki płacą za niego rodzice (do zakończenia edukacji), a potem pracodawca w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenie, lub ewentualnie opłaca się składki samemu w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli chce się samodzielnie odprowadzać składki do ZUS-u, bo nie posiada się umowy o pracę ani działalności gospodarczej, składka ta miesięcznie wynosi ponad 300zł. Jest to zupełnie nieopłacalne.
W takich sytuacjach dobrze jest się zastanowić nad a) założeniem działalności gospodarczej w celu odprowadzania składek zarówno na ubezpieczenie zdrowotne, jak i społeczne (emerytura), lub b) wybraniem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. W dzisiejszym wpisie skupię się na tej drugiej możliwości, ponieważ jest ona bardziej sensowna dla osób, które nie chcą się wiązać założeniem firmy.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne polega na comiesięcznym płaceniu składek, w zamian za bezpłatną opiekę zdrowotną w prywatnych poradniach lekarskich zarówno specjalistycznych, jak i ogólnomedycznych. Ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a kończą na kilkuset. Te droższe zawierają nawet w swojej ofercie hospitalizację. To bardzo wygodny i stosunkowo bezpieczny sposób na dbanie o zdrowie. Zwykle, w przeciwieństwie do publicznych placówek, na wizytę czeka się dzień lub dwa, a nie kilka miesięcy (a absurdalnie czasem nawet lat). Większe firmy mają podpisane umowy z większością prywatnych placówek, więc zasięg jest ogólnopolski. Tego typu ubezpieczenie poleca się osobom zatrudnionym na zasadzie umowy o dzieło, gdzie pracodawca nie odprowadza składek na żadne ubezpieczenie pracownika.
Podczas wyboru odpowiedniej oferty należy zastanowić się nad:
Należy pamiętać, że nie warto zatajać nałogów, ponieważ przez, na przykład, ukrycie palenia papierosów, można stracić ubezpieczenie.
Leave a Reply