Ubezpiecz swoje zdrowie

Ubezpiecz swoje zdrowie

ubezpieczenie mieszkaniaWiększość z nas korzysta z dodatkowego ubezpieczenia domu, samochodu czy majątku, co jednak z zabezpieczeniem tego, co najcenniejsze, czyli zdrowia? Podstawowe składki ZUS teoretycznie zapewniają nam kompleksową opiekę zdrowotną, jak jest w praktyce – wszyscy wiemy.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód, którą polisą zabezpieczyć nasze mieszkanie – te pytania postawiło sobie wiele osób. Co jednak z pytaniem: jak zabezpieczyć się przed groźnymi chorobami? Schorzenia cywilizacyjne są coraz powszechniejsze, może więc zamiast liczyć na łaskawość losu, lepiej zawczasu pomyśleć o rozwiązaniu? Szlachetne zdrowie, ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił. Dziś jednak, oprócz ładnych sentencji, mamy także inne formy docenienia zdrowia. Na rynku znajdziemy wiele ofert, umożliwiających potężne wsparcie finansowe, w przypadku wystąpienia poważnych chorób.

Zdecydowanie warto jest dokładnie poznać warunki, jakie oferuje nam potencjalny ubezpieczyciel. W niektórych umowach możemy spotkać dziwne rozwiązania. Przykładem jest choćby wypłata świadczenia np. z racji choroby śmiertelnej, które zostanie przekazane tylko wtedy, gdy schorzenie zostało zdiagnozowane 6 miesięcy przed zgonem. Jaka jest u nas diagnostyka, każdy wie, dlatego takie zastrzeżenie jest nieco kuriozalne.

Ważne jest też to, żeby dokładnie przedstawić ubezpieczycielowi swój stan zdrowia. W ustalaniu składki ubezpieczenie brany jest pod uwagę wiek, stan zdrowia, a także nałogi. Im mniej dbamy o siebie, tym więcej zapłacimy. O istotności dokładnego opisu swojego zdrowia, przekonała mnie pewna agentka ubezpieczeniowa. Opowiedziała mi o młodym mężczyźnie, który podpisując umowę, pominął niektóre problemy ze zdrowiem. Kilka lat po zawarciu umowy, zapadł na ciężką chorobę. Zgłosił ją ubezpieczycielowi i oczekiwał sporej rekompensaty. Zanim jednak nastąpi wypłata należności, ubezpieczony jest dokładnie sprawdzany. Podczas prześwietlania tego przypadku, dotarto do schorzeń, których zainteresowany wcześniej nie ujawnił. Jako że ubezpieczony, podpisując umowę, deklarował inny stan zdrowia, ubezpieczyciel miał prawo odmowy wypłaty należnych środków.

Wniosek jest taki, że tak jak ubezpieczenie mieszkania czy samochodu – ubezpieczenie zdrowia jest niemal naszym obowiązkiem. Jednak, jak zawsze, trzeba robić to rozważnie. Czytajmy podpisywane dokumenty i nie bójmy się pytać i przedstawiać swoje wątpliwości agentom czy brokerom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *