Trądzik: fakty i mity

Trądzik: fakty i mity

Trądzik zarówno u młodzieży i dorosłych, to jedna z najbardziej uciążliwych i powszechnych chorób skóry. Dotyczy około 85%  nastolatków i młodych osób dorosłych, aczkolwiek prawie 100 % osób w wieku między 11 a 30 rokiem życia borykało się z mniejszymi i większymi zmianami skórnymi. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie skóry?

1.Trądzikiem można się zarazić:

Absolutnie nie. Trądzik nie jest zakaźny.

2.Trądzik to problem nastolatków:

Trądzik to choroba skóry i może dotyczyć ludzi w każdym wieku.

3.Trądzik jest dziedziczny:

Jest to kwestia sporna. Istnieje prawdopodobieństwo odziedziczenia nadmiernego wydzielania łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych, ale nie jest to regułą.

4.Stres powoduje trądzik:

Stres może nasilać intensywność trądziku, jednak nie jest jego przyczyną samą w sobie. Muszą wystąpić również inne czynniki.

5.Solarium i kąpiele słoneczne leczą trądzik:

To prawda, że początkowo może wystąpić poprawa. Jednak opalanie w solarium i na plaży na dłuższą metę może powoduje przesuszenie skóry, szybsze jej starzenie, choroby skóry (w tym raka) a także nieestetyczne blizny potrądzikowe.

6.Wyciskanie pryszczy pomaga w walce z trądzikiem:

Przez wyciskanie bakterie przenoszą się po całej  twarzy, prowadzi to również do pojawienia się  blizn.

7.Zbyt częste mycie twarzy powoduje powstawanie trądziku:

Twarzy nie powinno się myć częściej niż trzy razy dziennie. W przeciwnym razie skóra silnie wysusza się i uszkadza naturalny płaszcz lipidowy naskórka.

8.Trądzik powoduje niewłaściwa dieta:

To nie prawda, że frytki czy czekolada powodują trądzik. Najnowsze badania naukowców pokazują, że to co jemy nie ma wpływu na zmiany skórne.

9.Stosowanie peelingów i toników pomaga w walce z trądzikiem:

Toniki na bazie alkoholu wysuszają skórę. Nie są wskazane zwłaszcza przy cerze ze skłonnością do trądziku. Dla skóry problemowej najlepiej sprawdzi się delikatny peeling enzymatyczny. Produkty zawierające duże ścierające drobiny mogą uszkodzić i podrażnić twarz.

10.Trądziku nie trzeba leczyć, przejdzie sam:

Niestety efekt może być odwrotny. Nieleczenie trądziku może jeszcze bardziej nasilić problem. Jest wiele sposobów na leczenie trądziku. Pierwsze co należy zrobić to udać się do dermatologa, który dobierze odpowiednią kurację.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *