Świnka – objawy, leczenie, zapobieganie

Świnka – objawy, leczenie, zapobieganie

Świnka, czyli nagminne zapalenie ślinianek, to kolejna choroba, która najczęściej dotyka nasze pociechy w wieku od 5 do 10 lat. Roznosi się drogą kropelkową, a powoduje ją wirus z rodziny Paramyksowirusów, a najwięcej zachorowań na nią następuje w okresie wiosennym. Okres wylęgania choroby trwa od 2 do 3 tygodni, a zarażony może ją dodatkowo rozprzestrzeniać, na 2-3 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów, co sprawia, że wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko. W niemal połowie przypadków jest tak, że świnka przebiega bezobjawowo, zdarza się jednak, że występują następujące objawy z nią związane:

  • złe samopoczucie,
  • uczucie osłabienia, senność
  • stan podgorączkowy, a następnie dość wysoka gorączka, utrzymująca się przez kilka dni
  • ból głowy
  • ból gardła i okolic przyusznych
  • powiększone węzły chłonne

Z racji tego, że świnka jest chorobą wirusową, to raczej nie istnieje żaden dostępny środek, który sobie z nią poradzi. Należy natomiast złagodzić dość uciążliwie objawy w postaci bólu gardła i trudności w przełykaniu poprzez odpowiednie przygotowanie potraw, których jedzenie nie będzie dla chorego uciążliwe, podawanie napojów przez słomkę. Ze względu na możliwość wystąpienia zapalenia trzustki, na szczęście w niewielu przypadkach, warto zadbać o to, aby potrawy były lekkostrawne. Jeśli gorączka będzie się utrzymywała dobrze jest zaaplikować środek przeciwgorączkowy. Chory powinien także pozostać w łóżku, przynajmniej do momentu, kiedy objawy nie złagodnieją. Zaleca się także owinięcie szyi szalikiem, czy chustką, co zagwarantuje, że obrzęk nie zostanie „zawiany”, co może prowadzić do komplikacji.

Obecnie istnieją szczepionki przeciwko śwince, dzięki którym, nawet, jeśli dziecko zachoruje, to objawy będą zdecydowanie łagodniejsze. Szczepienie obowiązuje dzieci 12-14 miesięczne i pozwala na ochronę do 7 roku życia, po tym czasie warto je powtórzyć, żeby zapewnić ochronę na kolejnych kilka lat.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *