Stop kurzajkom

Stop kurzajkom

Masz dość szpecących brodawek na dłoniach i stopach? A może twoje dziecko boryka się z często powstającymi brodawkami na rączkach i stópkach? Wypowiedź im wojnę.

 

Kurzajki powstają przez wirus brodawczaka ludzkiego, którym można zarazić się przez bezpośredni kontakt z osobą nosząca taki wirus, na przykład przez podanie ręki. Jeśli powłoka skóry jest uszkodzona, to istnieje ryzyko, że wirus przeniesie się na kolejną osobę. Szczególnie dzieci i osoby osłabione, o obniżonej odporności na infekcje, są narażone na „złapanie” wirusa. Jednak niebezpieczeństwo czai się także w ukryciu, bo wirus przenosi się także na ręcznikach, przyborach do pielęgnacji paznokci. Można zarazić się nawet podczas pobytu na basenie lub w saunie. Aby zminimalizować ryzyko, należy przestrzegać zasad higieny, zabierać gumowe klapki w miejscach takich jak basen, sauna, prysznic w hotelu. Nie wolno używać tych samych nożyczek do paznokci, których używa osoba z wirusem. Jeśli ktoś już na kurzajki pod żadnym pozorem nie może obgryzać paznokci i wkładać rąk do ust, bo stwarza zagrożenie, że brodawki pojawią się także w jamie ustnej.

Kurzajki to problem aż około 10 procent ludzkości, więc nie można tego bagatelizować. W większości nie sprawiają bólu, chyba że wrastają pod paznokciem lub na stopach – utrudniają chodzenie, bo brodawki kiedy są przydeptywane zaczynają wrastać głębiej w skórę. W szczególnych sytuacjach mogą być nawet sygnałem, że zaistniał stan przedrakowy.

Kategorycznie nie wolno samodzielnie usuwać kurzajek przez wycinanie lub zdrapywanie brodawek. W ten sposób tylko pogarsza się sytuację, bo wirus będzie rozprzestrzeniał się na coraz większy obszar skóry. Można próbować zwalczać kurzajki lekami z apteki, zawierającymi kwas salicylowy lub mocznik. Jednak to długi proces i skuteczny tylko w przypadku niewielkich brodawek. Bardziej zaawansowaną zmianę skórną należy leczyć u dermatologa, który przepisze leki i wybierze najodpowiedniejszą metodę usunięcia kurzajek, na przykład łyżeczkowanie , kriodestrukcję lub użycie lasera.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *