Sprawdź czy nie masz RZS

Sprawdź czy nie masz RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to podstępny wróg, który ujawnia się dopiero wtedy, gdy poczynił już duże straty w naszym organizmie. Jego objawy są często pomijane lub mylone z innymi dolegliwościami. Wczesne wykrycie tej choroby pozwala na włączenie terapii, dzięki której można żyć całkowicie normalnie.

Podstępne początki

Tak jak w przypadku większości dolegliwości, tak i tu, pierwszym i najważniejszym krokiem do skutecznej terapii jest dobra diagnoza. W przypadku RZS postawienie trafnej diagnozy jest bardzo trudne i często jest mylona z innymi schorzeniami. Reumatoidalne Zapalenie Stawów rozwija się bardzo wolno i początkowo objawia się jedynie stanem podgorączkowym, ogólnym zmęczeniem oraz potliwością i sztywnieniem stawów. Pacjent, zgłaszający takie dolegliwości zwykle leczony jest tak jak w przypadku przeziębienia. Często też takie objawy są ignorowane, a pacjent posądzony o przesadną troskę o swoje zdrowie. Warto jednak kierować się zdaniem, jakie przypisuje się Hipokratesowi, czyli: „Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby”. Mamy tylko jedno życie warto więc samemu troszczyć się o siebie i nie bagatelizować żadnych objawów.

Rozpoznanie

Niestety, do reumatologa trafia się często wtedy, gdy objawy są już na tyle dokuczliwe, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Zwykle wyczuwalne są już guzki i deformacje stawów oraz wyraźne zmiany w obrazie radiologicznym. Rozpoznanie nie jest jednoznaczne i zwykle odbywa się poprzez występowanie kilku typowych objawów oraz badań laboratoryjnych.

Do charakterystycznych objawów zaliczamy:

  • uciążliwą poranną sztywność stawów (trwającą ponad 60 sekund)
  • symetryczny obrzęk (co najmniej trzech) stawów, utrzymujący się około 2 miesięcy
  • Nadżerki i deformacje w RTG
  • guzki reumatoidalne
  • Obecny w surowicy czynnik reumatoidalny RF

lod

Leczenie

RZS jest nieuleczalną chorobą autoimmunologiczną, stąd leczenie polega głównie na ograniczaniu postępu choroby i niwelowanie przykrych objawów. Wczesne rozpoznanie polega na szybkie włączenie rehabilitacji i zniwelowanie bólu. Niezastąpioną metodą w niwelowaniu bólu i wzmacnianiu organizmu mają regularna rehabilitacja w kriokomorze. Ekstremalnie niskie temperatury poprawiają kondycję organizmu, zmniejszają obrzęki i usprawniają narządy ruchu. Istotne jest także to, aby chory nie zamykał się w domu i nie stronił od aktywności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *