Jest to choroba dość podstępna, bo jej objawy często przypisuje się zwykłemu przemęczeniu. Okresowy ból czy obrzęk stawów często jest ignorowany, a sami lekarze, rzadko łączą zgłaszane objawy z RZS. Etymologia choroby wciąż pozostawia wiele znaków zapytania, przez co nie znaleziono jeszcze sposobu na całkowite wyleczenie chorych. Znane są za to terapie, które znacznie ułatwiają komfort życia chorych i prowadzą do długotrwałego zahamowania choroby.
RZS jest chorobą autoimmunologiczną, która, zależnie od przypadku, atakuje stawy, skórę, a także narządy wewnętrzne. Do tej pory nie poznano przyczyn tego schorzenia. Statystyki wskazują jednak, że Schorzenie to dotyczy około 1% populacji. Ustalono też, że kobiety zapadają na RZS 2-4 razy częściej niż mężczyźni . Choroba ta może dotknąć pacjentów w każdym wieku, choć najczęściej dotyka osób około 30 roku życia.
Leczenie polega na ograniczeniu uciążliwych objawów, zarówno fizycznych jak i psychicznych. W celu modyfikacji objawów choroby stosuje się lepi przeciwzapalne, niekiedy i przeciwbólowe. Pozostałe leki dobierane są według konkretnego przypadku. Ważne jest zastosowanie kompleksowego leczenia – poza farmakologią, konieczna jest rehabilitacja i odpowiednia dieta. Świetnym uzupełnieniem terapii jest też kriostymulacja. Leczenie zimnem w większosci przypadków nie ma skutków ubocznych, minimalizuje ból, a do tego poprawia ogólną kondycję. Do tego zwiększa wydzielanie hormonu szczęścia. Specjalistyczne komory kriogeniczne zastąpią więc tabletki przeciwbólowe i wizyty u psychologa, do tego zdecydowanie poprawią sprawnośc fizyczną.
Jeśli czujemy się zmęczeni, narzekamy na bóle i sztywność stawów (zwłaszcza rano), warto odwiedzić lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie do reumatologa. Nie warto odkąłdać swojego zdrowia na potem.
Leczenie zimnem zalecali już starożytni Egipcjanie, jego wykorzystanie polecał także Hipokrates. Wielowiekowy postęp medyczny nie unieważnił leczniczych właściwości niskich temperatur....
Leave a Reply