Jest to choroba dość podstępna, bo jej objawy często przypisuje się zwykłemu przemęczeniu. Okresowy ból czy obrzęk stawów często jest ignorowany, a sami lekarze, rzadko łączą zgłaszane objawy z RZS. Etymologia choroby wciąż pozostawia wiele znaków zapytania, przez co nie znaleziono jeszcze sposobu na całkowite wyleczenie chorych. Znane są za to terapie, które znacznie ułatwiają komfort życia chorych i prowadzą do długotrwałego zahamowania choroby.
RZS jest chorobą autoimmunologiczną, która, zależnie od przypadku, atakuje stawy, skórę, a także narządy wewnętrzne. Do tej pory nie poznano przyczyn tego schorzenia. Statystyki wskazują jednak, że Schorzenie to dotyczy około 1% populacji. Ustalono też, że kobiety zapadają na RZS 2-4 razy częściej niż mężczyźni . Choroba ta może dotknąć pacjentów w każdym wieku, choć najczęściej dotyka osób około 30 roku życia.
Leczenie polega na ograniczeniu uciążliwych objawów, zarówno fizycznych jak i psychicznych. W celu modyfikacji objawów choroby stosuje się lepi przeciwzapalne, niekiedy i przeciwbólowe. Pozostałe leki dobierane są według konkretnego przypadku. Ważne jest zastosowanie kompleksowego leczenia – poza farmakologią, konieczna jest rehabilitacja i odpowiednia dieta. Świetnym uzupełnieniem terapii jest też kriostymulacja. Leczenie zimnem w większosci przypadków nie ma skutków ubocznych, minimalizuje ból, a do tego poprawia ogólną kondycję. Do tego zwiększa wydzielanie hormonu szczęścia. Specjalistyczne komory kriogeniczne zastąpią więc tabletki przeciwbólowe i wizyty u psychologa, do tego zdecydowanie poprawią sprawnośc fizyczną.
Jeśli czujemy się zmęczeni, narzekamy na bóle i sztywność stawów (zwłaszcza rano), warto odwiedzić lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie do reumatologa. Nie warto odkąłdać swojego zdrowia na potem.
Leave a Reply