Rak płuc

Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym, na który umiera co roku największa ilości ludzi na całym świecie – 1,3 miliona osób. To najmniej wyleczalny nowotwór i jeden z najgorzej rokujących. Jest to najczęstsza przyczyna zgonów spowodowana rakiem wśród mężczyzn i druga u kobiet. Najczęstszą przyczyną zachorowania na raka płuc jest wdychanie karcynogenów, szczególnie dymu tytoniowego (uważa się, że 90% przypadków zapadnięcia na tę chorobę spowodowane jest paleniem papierosów). U osób niepalących dochodzi do zachorowania z powodów czynników genetycznych lub z powodu narażenia na bierne palenie. Dodatkowy wpływ na zachorowanie ma również radon oraz zanieczyszczenie powietrza.

Najczęstszymi objawami raka płuc jest plucie krwią, kaszel, duszności, a także ból w klatce piersiowej. Aby go rozpoznać, należy przeprowadzić badanie histopatologiczne wycinków guza, który można pobrać na przykład w trakcie bronchoskopii.

Głównymi metodami leczenia są operacje chirurgiczne, radioterapia i chemioterapia. Skutki uboczne zarówno tej drugiej, jak i trzeciej metody potrafią zdruzgotać organizm, ale mimo to warto się nimi leczyć, ponieważ odnotowują wysoką skuteczność. Niestety, do dziś stopień leczenia raka płuc jest niezadowalający. Najważniejsze jest rzucenie palenia i przestrzeganie zasad BHP, na przykład w przypadku utylizacji azbestu.

Podział histologiczny raka płuc, według WHO:

  1. Rak płaskonabłonkowy brodawkowy, jasnokomórkowy, drobnokomórkowy, bazaloidny
  2. Rak anaplastyczny drobnokomórkowy
  3. Rak gruczołowy
  4. Rak anaplastyczny wielokomórkowy
  5. Rak mieszany
  6. Rakowiak
  7. Raki gruczołów oskrzelowych
  8. inne.

Poza bezpośrednim zachorowaniem na raka płuc, płuca są również częstym organem, na który dokonują się przerzuty z nowotworów w innych częściach ciała. Rak płuc najczęściej przerzuca się do nadnerczy, wątroby, mózgu i kości.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *