Rak piersi

Rak piersi

Rak sutka, zwany rakiem piersi, jest najczęstszym nowotworem gruczołu sutkowego. Statystyki pokazują, że jest to najczęstszy nowotwór złośliwy występujący u kobiet. Jeśli mowa o polskich warunkach, to rak piersi stanowi 13% wszelkich rozpoznań nowotworów złośliwych tej płci. Zdecydowanie częściej występuje u kobiet, ale pojawia się również u mężczyzn, u nich też rozpoznaje się go dużo później. Od lat siedemdziesiątych XX wieku notowano wysoki wzrost zachorowań na raka sutka na całym świecie i ta tendencja utrzymywała się przez dwadzieścia lat. Jest wiele czynników, które mogą na to wpływać. Za jedną z nich uważa się zmianę stylu życia kobiet na Zachodzie. W tych latach zanotowano również większą umiejętność wykrywania nowotworów.

Nowotwory innych części sutka – skóry i brodawki są znacznie rzadsze i mniej groźne.

Według statystyk z 2001 roku w Stanach Zjednoczonych zanotowano 192 200 przypadków inwazyjnego raka piersi u kobiet i aż 40 860 zgonów. Mówią one, że ryzyko zachorowania na raka piersi wśród amerykańskich kobiet wynosi 1:8.  W 2004 roku w Polsce rozpoznano raka piersi u 12 000 kobiet. Liczba zgonów wyniosła prawie 5000.

Leczenie raka sutka to proces składający się z wielu etapów. Pacjentka musi być pod stałą kontrolą chirurga onkologa, onkologa klinicznego, radioterapeuty, rehabilitanta i psychologa klinicznego. Wybiera się najodpowiedniejsze postępowanie – leczenie operacyjne, przedoperacyjne lub paliatywne. Po operacji dokonuje się badania histopatologicznego. Stosowana jest również chemioterapia. Skutki uboczne są uciążliwe, jednak warto przez nią przebrnąć. Jako kolejne postępowanie uzupełniające można zastosować również radioterapię, hormonoterapię oraz leczenie celowane. Leczenie to ma na celu całkowitą remisję, czyli wyleczenie i eliminację komórek nowotworowych.

17 października jest Światowym Dniem Walki z Rakiem, a cały miesiąc uznaje się za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Symbolem jest różowa wstążka.

One Response to “ “Rak piersi”

  1. Jakub pisze:

    Coraz to nowsze rodzaje nowotworów mnożą się jak szarańcza i coraz częściej na ryzyko zachorowania na nowotwór narażeni są ludzie w młodym oraz średnim wieku. Wejdź na stronę http://postlinknews.com/457news.php wykonaj mały test i dowiedz się wszystkiego na temat ciężkiego tematu jakim jest nowotwór

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *