Przewlekłe zmęczenie (I)

Przewlekłe zmęczenie (I)

Jeśli jest się ciągle zmęczonym, znużonym i odczuwa brak chęci do wykonywania jakichkolwiek czynności, zdecydowanie nie jest to normalne. Najczęściej jest to sygnał organizmu mówiący o chorobie. Chce on w ten sposób dać znać, że dzieje się coś nie tak. Oczywiście możliwe, że to nic poważnego, albo wynika to po prostu z przepracowania, aczkolwiek zawsze lepiej się upewnić. Przewlekłe zmęczenie może oznaczać:

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C)

Jest to choroba, którą wywołuje wirus żółtaczki HCV przenoszony przy bezpośrednim kontakcie z zakażoną krwią. Taki kontakt jest możliwy przy transfuzji krwi, zabiegach operacyjnych i operacjach, nawet takich, jak wycinanie znamion, podczas robienia tatuażu. Czasem wystarczy nawet manicure czy pedicure. Ten właśnie wirus czai się na nasz uszkadzając wątrobę w ukryciu. I właśnie dlatego jest ważne zauważenie nawet najmniejszych objawów, takich jak ciągłe zmęczenie, osłabienie, brak apetytu, wymioty i mdłości. Bardzo często problemem jest koncentracja podczas wykonywania zadań, ból stawów i mięśni, a także stany podgorączkowe. Jednym z widocznych objawów są pożółkłe białka oczu i skóra. W takiej sytuacji koniecznie należy się skonsultować z lekarzem, który zleci wykonanie badań na  obecność przeciwciał anty-HCV. Jeśli okaże się, że jest się chorym, lekarz zaleci kurację leczniczą.

Niedociśnienie

Dużym problemem osób z niedociśnieniem są mało elastyczne ściany tętnic. Z tego właśnie powodu krew przepływa przez nie wolniej i z mniejszym ciśnieniem. To z kolei prowadzi do niedostatecznego zaopatrzenia organizmu w tlen. I właśnie dlatego pojawia się ciągłe zmęczenie, osłabienie, brak chęci do robienia czegokolwiek. Nie dotyczy to tylko zmian pogodowych, lecz trwa permanentnie. Dodatkowo występują problemy ze snem, przez co wstaje się zmęczonym. Występują również problemy z koncentracją na wykonywanej pracy, zawroty głowy i mroczki przed oczami. Dodatkiem są marznące stopy i ręce. Czasem zdarzają się omdlenia. W takiej sytuacji najlepiej jest się od razu skontaktować z lekarzem, który zleci badania krwi (morfologię), moczu i EKG. Poza wizytą u lekarza trzeba koniecznie pić więcej płynów niż dotychczas i jeść więcej posiłków. Zaleca się uprawianie sportów, które podnoszą ciśnienie. W sytuacjach, gdy będzie się osłabionym, warto wypić colę, kawę lub napój energetyczny – zawierają kofeinę, więc z powodzeniem podwyższą ciśnienie krwi.

Niewydolność nerek

Nerki są bardzo ważnymi organami w organizmie. Jednym z ich zadań jest filtrowanie krwi z substancji, które powstają podczas procesu przemiany materii. Jeśli nie robią tego wystarczająco, w organizmie pojawiają się toksyny, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie wielu organów. I właśnie to powoduje złe samopoczucie – zmęczenie, osłabienie, chudnięcie spowodowane mniejszym apetytem, ociężałość, drażliwość, problemy z koncentracją. Czasem pojawiają się nudności i wymioty. Dodatkowo, ręce drętwieją i puchną. Często boli głowa, a także łuszczy się skóra. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie natychmiastowe udanie się do lekarza, który zleci badania moczu na obecność białka, a także krwi na obecność elektrolitów – sodu i potasu.

To tylko niektóre możliwe choroby spowodowane chronicznym zmęczeniem. W kolejnym wpisie opiszemy następne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *