Przewlekłe zmęczenie (II)

Przewlekłe zmęczenie (II)

W poprzednim wpisie zaczęliśmy pisać o tym, co może sygnalizować przewlekłe zmęczenie. Wymieniliśmy trzy: Wirusowe zapalenie wątroby typu C, niedociśnienie i niewydolność nerek. Nie są to jednak wszystkie choroby, których symptomem jest chroniczne zmęczenie i ospałość. W tym wpisie opiszemy kolejne możliwości.

Cukrzyca

W przypadku cukrzyc dwóch typów – 1 – insulinozależnej i 2 – insulinoniezależnej, we krwi znajduje się zbyt duża ilość glukozy. Jest to spowodowane brakiem lub niewystarczającą ilością insuliny, którą transportuje glukoza z krwi do komórek. W sytuacji, gdy komórki te nie będą miały dostatecznego dojścia do źródła energii, przestają funkcjonować prawidłowo. I właśnie dlatego pojawia się ciągłe zmęczenie, ospałość. Występuje również nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, utrata wagi mimo zwiększonego apetytu. Skóra jest sucha i swędząca, rany goją się zdecydowanie wolniej, niż wcześniej, może się również pojawić krwawienie dziąseł, kurcze łydek, problemy ze wzrokiem. Kolejnym symptomem jest częste łapanie grzybicy pochwy. W takiej sytuacji trzeba się koniecznie wybrać do lekarza, ponieważ to nie są przelewki, a poważna choroba, która zmusza do zmiany diety i trybu życia. Zrób nadania na poziom glukozy we krwi oraz badanie moczu. Jeśli coś będzie nie tak – lekarz rozpocznie leczenie. Gdy ma się cukrzycę, należy szczególną wagę przykładać do wagi ciała, ponieważ cukrzycy mają skłonności do nadwagi i otyłości. Należy unikać produktów, które w szybki sposób podnoszą poziom cukrów we krwi, takich, jak słodycze, białe pieczywo czy banany. Warto też przemyśleć regularne uprawianie sportów, ponieważ obniżają one poziom cukru we krwi.

Anemia

Anemia jest najczęściej spowodowana niedoborem żelaza, które jest odpowiedzialne za produkcję czerwonych krwinek. Jeśli tego żelaza brakuje, ilość erytrocytów w krwi zmniejsza się, a co za tym idzie zmniejsza się też ilość zawartej w niej hemoglobiny, która jest odpowiedzialna za dostarczanie tlenu do komórek organizmu. I właśnie dlatego, przez niedotlenienie organów, pojawia się zmęczenie, senność, trudności z koncentracją. Pojawiają się zawroty głowy, bóle, szumy w uszach. Czasem towarzyszą im mdłości i utrata apetytu oraz osłabiony układ immunologiczny skutkujący częstszym łapaniem chorób. Dodatkowo wypadają włosy, łamią i rozdwajają się paznokcie, a także pękają kąciki ust, a skóra staje się blada. W sytuacji, gdy zauważysz u siebie te objawy, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie morfologii określającej liczbę erytrocytów i poziom hemoglobiny oraz poziomu żelaza w surowicy. Warto jeść produkty bogate w żelazo, takie jak czerwone mięso, ryby, żółtka jaj, wątróbka, pełnoziarnisty chleb, sałata, natka pietruszki. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest połączenie tych produktów z witaminą C, która ułatwia wchłanianie żelaza.

W kolejnym wpisie będziemy kontynuować listę chorób, które może sygnalizować przewlekłe zmęczenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *