Problemy z nadwagą

Problemy z nadwagą

Statystyki są przerażające. Prawie sześćdziesiąt procent Polaków ma nadwagę, a trzydzieści procent cierpi na otyłość. Powinniśmy się tym martwić, ponieważ sama nadwaga to nie choroba, a jej objaw. Może być objawem różnego rodzaju chorób, między innymi problemów z tarczycą i cukrzycą. Dodatkowo, nie ulega wątpliwości, że osoby cierpiące na nadwagę żyją krócej i częściej mogą zachorować na wiele różnych przypadłości.

Przyczyną nadwagi, poza chorobami, jest brak ruchu oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Mogą skutkować takimi powikłaniami, jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, a nawet udar mózgu. Nadwaga może być również przyczyną raka piersi oraz jelita grubego. Niestety, u osób z nadwagą częściej dochodzi do osteoporozy czy zwyrodnienia stawów.

Nadwaga często pojawia się u osób szczupłych rzucających palenie. To właśnie poprzez pozbycie się jednego nałogu wpada się w drugi – w nieustanne jedzenie. Osoby, które rzuciły palenie, sięgają po jedzenie po to, aby zająć czymś ręce. Mogą to być różne orzechy albo słonecznik, które to są przecież bombami kalorycznymi.

Statystyki rosną w dużej mierze przez mężczyzn, którym wystający brzuch przeszkadza mniej, niż kobietom, które przez całe życie są na diecie.

Nie jest jednak tak źle. Poza rosnącymi statystykami dotyczącymi wagi Polaków, są również te, które pokazują, że Polacy ci jedzą coraz więcej warzyw i owoców, posiłki są mniej tłuste i coraz więcej się ruszamy.

A na koniec jeszcze trochę straszenia – otóż, ryzyko szybszej śmierci w przypadku osób z nadwagą jest 32 procenty wyższe u kobiet. Jeśli dodatkowo się nie ruszają, brak dbałości o aktywność fizyczną zwiększa prawdopodobieństwo o 30 procent. Razem, te dwie niedbałości, to już 57% prawdopodobieństwo na wcześniejszą śmierć. U mężczyzn jest odrobinę inaczej – jest to 25 procent, a w przypadku dodatkowego braku kondycji fizycznej wzrasta do 49 procent.

Zatem ruszajmy do pozbycia się zbędnych kilogramów!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *