Poród rodzinny, nie zawsze wskazany

W ostatnich latach bardzo popularny w naszym kraju stał się poród rodzinny. Powszechnie uważa się ze ma to bardzo dobry wpływ na późniejszy rozwój dziecka, oraz na sam poród. Nie zawsze jednak ma to tylko pozytywne rezultaty. Jeżeli ojciec dziecka jest zdecydowany, że chce być przy porodzie, a decyzję podjął samodzielnie bez zbytniego nacisku, to wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak decyzja jego jest zdeterminowana naciskiem, może to tylko przynieść więcej szkody niż pożytku. Ciąża to ogromne przeżycie nie tylko dla matki, ale również dla ojca, niezależnie od tego czy jest on przy porodzie czy też nie. Pamiętajmy o tym, że wielu mężczyzn odchodzi od zmysłów czekając tylko w poczekalni na przyjście potomka.

Badania naukowe dowodzą, że w małżeństwach, które mają za sobą poród rodzinny częściej dochodzi do rozwodów. Sytuacja ta jest tłumaczona przez naukowców traumą przez, którą muszą przejść niektórzy mężczyźni podczas takich porodów.

Nie zmuszajmy więc naszych mężów do uczestniczenia w porodach, jeżeli czują, że nie będą w stanie tego wytrzymać pozwólmy im zostać w szpitalnych poczekalniach. Są jednak mężczyźni, którzy porodu rodzinnego nie zamienili by na żadne inne doświadczenie i wspominają tę chwilę jako najpiękniejsze wydarzenie w ich życiu.

Comments are closed.