Pokonaj chorobę z delfinami!

Pokonaj chorobę z delfinami!

Delfinoterapia to jeden z najprzyjemniejszych sposobów terapii dzieci i dorosłych. Swoją popularnością sprawia, że na niektóre seanse trzeba czekać kilka miesięcy, a nawet rok. Czy jest naprawdę skuteczna?

Początki

Pierwsze badania nad wykorzystywaniem delfinów do terapii dzieci, które cierpią na choroby o podłożu psychicznym i fizycznym rozpoczęto w latach 70tych. Pracą nad tym tematyką zajęli się amerykańscy naukowcy wraz z neuropsychiatrami z Uniwersytetu w Miami. Efekt badań i terapii okazał się fenomenalny. Udało się pomóc ponad 15 tys. dzieci,szczególnie tym, które cierpiąły na autyzm.

Na czym polega delfinoterapia

Delfinoterapia polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń ruchowych wraz z delfinami. Podczas zabaw delfiny emitują ultradźwięki, które wnikając przez ludzką tkankę powodują korzystne zmiany w zniszczonych komórkach.  Dlaczego wnikają właśnie w te zniszczone miejsca? Delfiny interesuje w ludziach to, co nie jest prawidłowe. Wyczuwając więc nowotwory lub protezy wysyłają w nie swoje wiązki ultradźwięków. Ze strony dziecka to z kolei zabawa pełna radości. Reakcje delfinów zbliżone są do zachowań małego dziecka, dzięki czemu wzajemna relacja opiewa w ufność i wywołuje bliski kontakt. Ssaki są spokojne, cierpliwe i skore do zabawy. U człowieka wydzielane są endorfiny, które są substancjami produkowanymi przez przysadkę mózgową. Odpowiedzialne są m.in. za mniejsze odczuwanie bólu i głodu. Endorfiny wpływają także na termoregulację.
Najlepszy okres, w którym dziecko powinno trafić na delfinoterapię to wiek 4-6 lat. Przykładowo, autystyczne dzieci mające styczność z delfinami pracują nad poprawą werbalnej ekspresji.

Terapia  z delfinami nie musi koniecznie dotyczyć osób chorych. Wiele zdrowych osób decyduje się na nie ze względu na stres i napięcia psychiczne. Jest to dla nich forma relaksu.

delfin

Gdzie realizowane są delfinoterapie

Obecnie, na świecie jest coraz więcej miejsc, w których odbywa się delfinoterapia. Najbliżej Polski znajduje się  ośrodek w Jałcie na Ukrainie. Oferta delfinoterapii występuje także w kilku ośrodkach w Turcji, Portugalii, Meksyku, Miami, Bali czy Brazylii. Oprócz delfinoterapii dużą popularnością cieszy się także samo pływanie z delfinami lub pokazy z delfianmi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *