Osteoporoza

Osteoporoza jest przewlekłą chorobą kości cechującą się zmniejszeniem masy kostnej oraz nieprawidłowościami struktury wewnętrznej kości, co prowadzi do większego prawdopodobieństwa złamania kości. Jest to najczęściej występująca choroba metaboliczna szkieletu.

Na osteoporozę mówi się, że jest „cichym złodziejem kości”, gdyż przez długi czas powoduje przyspieszony ubytek masy kostnej, kradnąc kości z tkanki, z której są zbudowane. Zwykle zmian tych się na początku nie odczuwa, jednakże czasem pojawia się ból. Chorobę wykrywa się najczęściej dopiero wtedy, gdy dochodzi do pierwszego złamania, gdy kości nie dają rady, nie wytrzymują i łamią się lub pękają. Dla cierpiących na osteoporozę nawet lekkie uderzenie lub subtelny upadek może skutkować zaawansowanym złamaniem kości. Najczęstsze złamania dotyczą nadgarstka, szyjki kości udowej i kręgosłupa.

Przyczyny

W przypadku zdrowego człowieka utrata masy kostnej rozpoczyna się po trzydziestym roku życia. Wtedy rocznie ubywa średnio 1% masy kostnej. Jeśli cierpi się na osteoporozę, ten proces jest zdecydowanie przyspieszony, czasem ubytek roczny masy kostnej wynosi nawet 5%. Kości nadal mają tę samą wielkość, jednak ich struktura jest przerzedzona.

Grupa ryzyka

Najbardziej narażone na zachorowanie na osteoporozę są kobiety po pięćdziesiątym roku życia, szczególnie po przejściu menopauzy. Ogólnie 90% zachorowań to kobiety. Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania to styl życia. dokładniej są to niedobory wapnia, zbyt małe wystawianie się na słońce, siedzący tryb życia oraz zbyt niska aktywność fizyczna, palenie tytoniu, zbyt duże picie kawy i alkoholu.

Na zachorowanie na osteoporozę mają też wpływ czynniki genetyczne. Nie bez znaczenia jest też cukrzyca, a także nadczynność tarczycy oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Diagnoza

Aby sprawdzić, czy cierpi się na osteoporozę, należy wykonać badanie pomiaru gęstości krwi – BMD – Bone Mineral Density. Do wykonania tego badania służy densytometr, który wykorzystuje związki promieniowania jonizującego przepuszczanego przez kość. Jeśli jest się zdrowym, to pochłania dużą część przenikającego przez nią promieniowania. Jeśli natomiast kość jest chora, to pochłanianie to jest zdecydowanie mniejsze, ponieważ kość jest przerzedzona.

Badanie to jest bezbolesne, dlatego warto się mu poddać w przypadku wątpliwości. Właściwie, to powinno się je wykonać w przypadku kobiet po przejściu menopauzy, w przypadku osób, które miały złamaną kość w wyniku drobnego urazu, tam, gdzie w rodzinie występują zachorowania na osteoporozę, gdy jest się bardzo szczupłym oraz wtedy, gdy stosuje się dietę ubogą w wapń.

Leczenie

Istnieje wiele sposobów leczenia zahamowania procesów chorobowych oraz inicjowanie procesu odbudowy kości. Jeśli leczenie rozpocznie się wystarczająco wcześnie, ryzyko złamania jest znacznie zmniejszone. Odpowiednią metodę leczenia wybierze lekarz i bardzo ważne jest to, aby dokładnie przestrzegać jego zaleceń.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *