Olejek rycynowy w naszej pielęgnacji

Olejek rycynowy w naszej pielęgnacji

Olejek rycynowy to inaczej olejek rącznikowy. Jego nazwa pochodzi od rośliny z rodziny wilczomleczowatych – rącznika pospolitego. Olej rycynowy jest produktem roślinnym, który uzyskiwany jest z nasion byliny. Pozyskuje się go poprzez wyciskanie oleju a następnie obróbkę termiczną z użyciem gorącej wody. Dzięki temu procesowi rozkłada się w nim gromadząca się toksyczna substancja – rycyna.

Olejek rycynowy to gęsta ciecz o lekko żółtym zabarwieniu. Nie ma zapachu ani smaku. Olej rycynowy jest znany od dawien dawna w Egipcie i Indiach. Był tam używany przed około 4 tysiącami lat. Egipcjanie stosowali go często przy budowie piramid- smarowali nim zewnętrzne części kamiennych bloków, dzięki czemu zmniejszali tarcie.

Olej rycynowy ma wiele zastosowań od mechaniki samochodowej, aż po kosmetykę. Używa się go w produkcji m.in. barwników, farb, lubrykantów, perfum czy płynów hamulcowych.  Jego pobudzające właściwości umożliwiają zastosowanie go w lekach na zaparcia. W kosmetologii wykorzystuje się go do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Jest składnikiem różnego rodzaju masek, kremów i odżywek.

Oto kilka przepisów jak olejek rycynowy możemy wykorzystać w domowej pielęgnacji:

WŁOSY:

Olejek rycynowy świetnie sprawdzi się przy tak zwanym „olejowaniu”. Polega to na systematycznym wsmarowywaniu dosłownie kilku kropel oleju w końcówki włosów. Taki zabieg najlepiej jest wykonać wieczorem, by rano dokładnie umyć włosy. Zmywanie oleju jest dość problematyczną sprawą, dlatego warto zaopatrzyć się w szampon bez SLS, który o wiele lepiej radzi sobie z myciem włosów po takiego typu zabiegach.

PAZNOKCIE:

Warto przynajmniej raz na tydzień przygotować mieszankę oleju rycynowego (który uprzednio podgrzewamy, wtedy jego działanie jest jeszcze lepsze) i soku z cytryny. W takiej miksturze moczymy paznokcie przez kilka minut. Po jakimś czasie staną się zdecydowanie mocniejsze i zdrowsze.

RZĘSY I BRWI:

By mięć piękne rzęsy i brwi warto codziennie posmarować je odrobiną olejku rycynowego. Za pomocą patyczka do uszu lub starej szczoteczki od tuszu (uprzednio dobrze umytej) nakładamy olej i kładziemy się spać. Po kilku tygodniach regularnego stosowania można zauważyć ich znacznie wzmocnienie i szybsze rośnięcie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *