Niezwykłe właściwości cytryny

Niezwykłe właściwości cytryny

cytrynaWspółcześnie nie korzysta się bezpośrednio z ziół i owoców, tak jak to miało miejsce wcześniej, np. jeszcze w latach 70-tych. Za to dziś pochodne składniki możemy spotkać w wielu lekach, szamponach i kremach. Czym zasłużyła sobie cytryna oraz jak współcześnie można ją wykorzystać na własny użytek?

Cytryna źródło witamin

Nie ma nic tak dobrego na chorobę jak cytryna. Jest zasobna w witaminę C, która skutecznie działa przeciw przeziębieniom, a także wzmacnia odporność organizmu. Z tej podstawowej cechy zapewne korzysta każdy z nas. Pijemy herbatę z cytryną podczas choroby, a leki często mają cytrynowy posmak.

Zdrowie to podstawa

Spożywanie cytryny reguluje też ciśnienie krwi i obniża poziom cholesterolu. Warto dodawać ją do potraw – głównie sałatek. Sokiem z cytryny często skrapla się ryby, czasem pieczenie. Można również dodawać ją do sosów.

Cytryna jest złotym środkiem jeżeli chodzi o zdrowie skóry. Można ją spożywać, ale również jest skuteczna, kiedy się ją nacieramy, bądź namaczamy ręce  w roztworze soku z cytryny z wodą. Główne atuty to ujędrnianie i wygładzanie skóry.  Zalety są tu zarówno zdrowotne (poprawa struktury skóry i tkanek) oraz wizualne.

Można też dbać o włosy

Cytryna wpływa również pozytywnie na włosy. Stosuje się ją w szamponach antyłupieżowych, a jeżeli chcemy, możemy utworzyć roztwór soku z cytryny pół na pół z wodą i wcierać około 2 minuty we włosy,  po czym dokładnie wypłukać. Zabieg ten można powtarzać kilka razy – łupież znika bez śladu. Dodatkowym efektem będzie delikatne rozjaśnienie włosów – uważaj, jeżeli tego nie planujesz.

Zły dzień zacznij sokiem z cytryny

sok z cytryny

Cytryna jest również dobra na pobudzenie – zjedzenie kawałka cytryny rano pobudza nadmiarem witaminy C. I choć efekt nie jest długotrwały, to niektórym wystarcza do porannego przebudzenia w pracy czy w szkole. Polecam również na kaca. Z tego względu soki „przeciwkacowe” zawierają dużo cytrusów.  Nie bez powodu piraci i konkwistadorzy zajadali cytrusy – uodparniali się na malarię i niwelowali szkodliwe efekty rumu, który również oczyszczał ich organizm.

Sok z cytryny oczyszcza organizm z toksyn, ale nie należy go używać w dużych ilościach. Może być szkodliwy dla naturalnej flory bakteryjnej organizmu. Cytryna zawiera kwas askorbinowy, który ma działanie dezynfekujące – można nim niwelować nieświeży oddech.

Właściwie każde z tych zastosowań cytryny jest już wykorzystywane w przemyśle, ale mimo tego zawsze warto mieć w lodówce jedną, czy dwie cytryny – nie tylko do drinków i herbaty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *