Leki a odżywianie

Leki przepisane w trakcie leczenie choroby to tylko połowa zasad, których musimy przestrzegać. Ważne jest także to, co jemy w trakcie przywrócenia organizmu do prawidłowego działania. Oto kilka informacji, które warto wiedzieć podczas zażywania leków.

Co możemy jeść, a czego należy unikać w godzinach przyjmowania leków

 

  • Ważnym czynnikiem dla naszego organizmu są tłuszcze. Należy jeść je w stonowanych ilościach. Ograniczyć je należy w przypadku chorób związanych z arytmia serca i dusznościami. Pamiętajmy też, by przy ich spożywaniu ograniczyć inne tłuste potrawy.
  • Może to zdziwić kilku z Was, ale  w przypadku antywirusów oraz leków przeciwwirusowych nie należy spożywać pieczywa, a także ryżu i makaronu. Są one źródłem węglowodanów, które mimo pełnienia funkcji dostarczania energii mogą osłabić działanie przyjmowanych leków.
  • Nabiał, jako źródło wapnia nie powinno być wykluczone z naszej diety. Jednak należy wziąć pod uwagę, że jego zbyt duża ilość może wejść w reakcję z antybiotykami, a tym samym doprowadzić do częściowego wchłaniania leku.
  • Co ciekawe, niezbyt korzystne jest także przyjmowanie cytrusów wraz z lekami. Zakłócają one metabolizm, które jak wiadomo nie jest pożądane przy próbie powrócenia do zdrowia. Oczywiście można jeść cytrusy, a nawet trzeba, jednak należy to robić w znacznych odstępach połykania lekarstw.
  • A jak to jest z błonnikiem? Cóż, błonnik nie jest polecany w przypadku przyjmowania leków związanych z chorobami serca czy depresją. Zapomnijmy zatem o jedzeniu pieczywa razowego czy płatków leczeniu danych schorzeń.
  • Kofeina przyjmowana w dawkach niewielkich nie ma większego wpływu na działanie leków. Jedyne jej negatywne skutki mogą być widoczne przy zażywaniu leków zawierających teofilinę.
  • Ostatnim z ważnych produktów jest alkohol. Pod żadnym pozorem nie należy łączyć go z przyjmowanymi lekami. Nie należy także przerywać leczenia na jeden, dwa dni by móc zażyć alkohol. Działanie alkoholu jest niezwykle niekorzystne na nasz organizm. Połączenie to może doprowadzić m.in. do zaburzeń pracy serca czy uszkodzenia wątroby.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *