Leczenie nowotworów – skutki chemioterapii

Chemioterapia jest metodą leczenia raka za pomocą silnych leków, które niszczą komórki rakowe, niestety nie oszczędzają one również tych zdrowych, co powoduje, że w czasie przyjmowania cytostatyków pojawia się wiele nieprzyjemnych i uciążliwych, dla codziennego funkcjonowania, skutków ubocznych. W wielu przypadkach ta metoda leczenia raka powoduje zupełne zatrzymanie proces rozwoju choroby i zdecydowanie wpływa na jakość życia. Aby była skuteczna zaleca się jej powtarzanie co kilka tygodni.

Chemioterapia skutki

Do najczęstszych należy utrata owłosienia, gdyż osłabione zostają komórki włosa. Często jest to szokiem zarówno dla chorego, jak i jego najbliższych, dlatego proponuje się noszenie kolorowych chustek albo czapeczek, nieco rzadziej chorzy decydują się na peruki.

Kolejnym skutkiem chemioterapii są również nudności i wymioty, którym towarzyszy też biegunka, gdyż przyjmowane leki znacznie podrażniają układ trawienny. W tym przypadku ważne jest prawidłowe odżywianie, w którym przeważać będą potrawy lekkostrawne, dobrze jest również picie dużych ilości wody, dzięki czemu zapobiegniemy odwodnieniu organizmu.

Powszechne jest też zmęczenie, spowodowane nie tylko działaniem lekarstw, ale ogólnie postępującą chorobą, dlatego zaleca się odstawienie czynności, które wymagają zwiększonego wysiłku fizycznego, dbanie o higienę snu.

Cytostatyki powodują również osłabienie płytki paznokcia, dlatego są one narażone na łamliwość i rozdwajanie. Zmienia się również wygląd skóry – mogą występować przebarwienia, wypryski na całym ciele, dlatego dobrze jest unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Ciało chorego narażone jest również na częstsze obrażenia w postaci siniaków, czy krwawienie z nosa, gdyż chemioterapia osłabia wydolność szpiku kostnego co do produkcji płytek krwi.

Chemioterapii towarzyszy wiele uciążliwych skutków ubocznych, dlatego bardzo ważne jest wsparcie rodziny i najbliższych. Dzięki temu chorzy choć na chwilę mogą zapomnieć o leczeniu i cieszyć się życiem. W wielu przypadkach zastosowanie chemioterapii prowadzi do wygrania walki z chorobą.

One Response to “ “Leczenie nowotworów – skutki chemioterapii”

  1. Anna1965 pisze:

    Doświadczam tego na własnym ciele. Któregoś dnia za namową moich przyjaciół z Rosji zaczęłam będąc u nich zażywać mumio. mój ogólny stan zaczął się poprawiać ,ale niestety musiałam wrócić do siebie a tu z mumio tylko tabletki i to mało skuteczne. Wreszcie znalazłam. jest już na rynku mumio pn.sekret mumio. Gotowy płyn w saszetkach. Używam i polecam. mój wygląd nabrał „barwy” ,samopoczucie wręcz rewelacyjne. postanowiłam po trzymiesięcznej kuracji zrobić badania. O efekcie tym lekarski też Wam napiszę.
    Zostawiam kontakt do siebie
    [email protected]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *