Klątwa Faraona

Klątwa Faraona

Jedną z często występujących dolegliwości, której można nabawić się podczas wyjazdów w okresie zimowym lub letnim do ciepłych krajów jest biegunka. Szczególnie jesteśmy na nią narażeni w Egipcie lub innych podobnych to tego typu miejscach. Jak się przed nią ustrzec?


Czym jest i jak objawia się choroba?
Klątwa faraona, bo tak nazywana jest choroba, to głównie występowanie dolegliwości w postaci biegunki, bólów brzucha, wymiotów oraz gorączki, których przyczyną są bakterie oraz pasożyty. Wynika to między innymi z dość niskiego poziomu higieny utrzymywanej w danych krajach. Choroba utrzymuje się do 2-3 dni lub w przypadku zastosowania specjalnych leków czas jej trwania jest niższy.

Jak ustrzec się przed chorobą?
Aby ustrzec się przed chorobą należy spożywać jedynie wodę butelkową. Nie należy spożywać wody z kranu (chyba, że po przegotowaniu). Dotyczy to również mycia zębów – w tym przypadku także korzystajmy z wody butelkowanej. Jeśli nasz urlop ma w zapewniony szwedzki stół najlepiej jest spożywać potrawy na gorąco, gotowane warzywa czy żywność przetworzoną.
Z kolei unikać należy sałatek i warzyw, mogące mieć kontakt z zakażoną wodą. Należy również unikać napojów z kostkami lodów. Nie spożywajmy także dań zawierających surowe jajka, mięso oraz ryby.
Przy tym wszystkim pamiętajmy o wysokim poziomie higieny osobistej, głównie w przypadku mycia rąk po skorzystaniu z toalety i przed spożywaniem posiłków.

Jak zachować się podczas takiej choroby?
Głównymi zaleceniami podczas choroby jest picie dużej ilości wody (najlepiej z butelki) oraz spożywanie leków przeciw biegunce. Należy też dużo odpoczywać i nie przebywać z dala od kurortu.

Dolegliwości występują nawet do 50% wyjazdów do krajów Afryki. Warto więc zachować najwyższy poziom higieny i cieszyć się urlopem zamiast spędzić go w kurortowym łóżku.

klatwa faraona

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *