Choroby reumatyczne, wbrew pozorom nie dotyczą jedynie starszych osób. Na choroby zwyrodnieniowe stawów cierpią już bardzo młode osoby. Często pierwsze objawy choroby stawów są bagatelizowane, przez co choroba diagnozowana jest w bardzo zaawansowanym stadium. Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić i kiedy należy wybrać się do reumatologa?
Reumatologia to gałąź medycyny, obejmująca rozmaite schorzenia, dotyczące stawów i kości. Przy czym przyczyna tych schorzeń może być bardzo zróżnicowana. Reumatologia zajmuje się leczeniem przyczyn i objawów schorzeń, które dotyczą stawów i kości. Niestety większość schorzeń reumatycznych nie można ustalić przyczyny powstawania chorób. Często mają one podłoże autoimmunologiczne – czyli z niejasnych przyczyn organizm zaczyna atakować własne tkanki. Prawdopodobnie choroby reumatyczne mają podłoże genetyczne. Leczenie takich schorzeń zazwyczaj odnosi się do niwelowania uciążliwych objawów i poprawienie jakości życia.
Kiedy powinniśmy udać się do reumatologa? Jeśli od dłuższego czasu borykamy się z bólem kości, zauważyliśmy także obrzęk co najmniej jednego stawu i jego deformację – nie mamy na co czekać, powinniśmy to zbadać! Niepokojącym objawem jest także poranna sztywność stawów i pogłębiające się problemy ruchowe. Pieczenie i ból w czasie ruchu powinny wzbudzić w nas niepokój. Jeśli zauważyliśmy powyższe objawy, poprośmy naszego lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do reumatologa.
Jak wygląda wizyta u reumatologa? Zazwyczaj lekarz reumatolog dokładnie bada nasze ciało i sprawność stawów. By lekarz mógł dobrze przyjrzeć się stawom, musimy rozebrać się do bielizny i wykonać kilka prostych ćwiczeń, które pokażą na ile nasze stawy są sprawne. Nie zdziwmy się także szczegółowym pytaniom, dotyczącym historii chorób i możliwych, przebytych zakażeń. Musimy wiedzieć, że wszelkie przebyte, a także trwające infekcje, zostawiają ślad w naszych stawach. Jeśli reumatolog zaobserwuje deformacje stawów, prawdopodobnie wyśle nas na ich prześwietlenie, a także zleci badania krwi, mające sprawdzić możliwe infekcje, stany zapalne i czynniki autoagresywne.
Leczenie schorzeń reumatycznych polega głównie na niwelowaniu objawów. Najskuteczniejszą i najzdrowszą terapią, zalecaną przez reumatologów jest kriokomora. Producenttakiego sprzętu dba o to, by optymalnie wykorzystać lecznicze działanie zimna. Zimno i ruch to najlepsi sprzymierzeńcy w wale ze schorzeniami reumatycznymi. Nie mają skutków ubocznych i wykorzystują naturalne mechanizmy reakcji na zimno. Kriokomora to dodatkowo zastrzyk zdrowia i skuteczna odnowa biologiczna. Poza kriokomorą, reumatolodzy zapisują leki, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jednak poza lelkami i krioterapią, pacjent musi zmienić swoje nawyki żywieniowe i stosować regularne zabiegi rehabilitacyjne.
Leave a Reply