Jak dbać o zęby małego dziecka?

Jak dbać o zęby małego dziecka?

Fakt, że niemowlęta nie mają zębów, nie zwalnia rodziców z obowiązku dbania o jamę ustną maleństwa. Nawet delikatne dziąsła wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zanim pojawią się pierwsze ząbki, należy przemywać dziąsła wieczorem za pomocą gazika nasączonego przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Ząbkowanie wiąże się z płaczem i złym humorem, dlatego trzeba starać się zmniejszać ten dyskomfort – w aptekach dostępne są żele uśmierzające swędzenie i ból. Poza tym, dziecku, któremu zaczyna wszystko gryźć można dać specjalny gryzaczek schłodzony w lodówce.

Przeważnie pierwsze mleczaki pojawiają się około szóstego miesiąca życia. Wtedy należy kupić odpowiednią, miękką szczoteczkę do zębów i myć dziecku zęby dwa razy dziennie. Oczywiście, pasta także musi być dostosowana do maluchów. Ważne, żeby od najmłodszych lat wyrabiać w dziecku nawyk mycia zębów.

Szalenie istotna jest dieta. Powinna być bogata w składniki bogate w wapń, pełnowartościowe białko, fosfor, żelazo, witaminy (A,D i C). należy ograniczać spożywanie słodyczy, ponieważ powodują one osłabienie szkliwa zębów. Po każdym posiłku zęby powinny być umyte, szczególnie po słodyczach, które oklejają zęby. Mleczaki są mniej odporne na próchnicę niż zęby stałe.

Pierwsza wizyta u dentysty zalecana jest już u dwulatka. Próchnica w zębach mlecznych rozwija się bardzo szybko, dlatego kontrole u stomatologa powinny odbywać się nawet co cztery miesiące. Nie każdy ząb zaatakowany próchnicą trzeba borować. Na małe ubytki stosuje się remineralizację lub ozonowanie. Są to całkowicie bezbolesna zabiegi.

Z czasem dziecko powinno samo dbać o higienę jamy ustnej. Pierwsza szczoteczka powinna być ie tylko atrakcyjna dla dziecka, ale przede wszystkim bezpieczna – miękkie włosie, mała główna i antypoślizgowa rączka. Na początek trzeba wytłumaczyć malcowi jak powinien czyścić zęby. Nie zaleca się kupowania szczoteczek elektrycznych na samym początku przygody z myciem zębów. Aby zachęcić te dzieci, które nie są przekonane do szorowania ząbków, można zaśpiewać im piosenkę Fasolek: „Szczotko, szczotko, hej szczoteczko! Zatańcz ze mną, tańcz w kółeczko…”:)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *