Jak dbać o zdrowie podczas ciąży?

Jak dbać o zdrowie podczas ciąży?

Ciąża jest stanem błogosławionym, aczkolwiek aby urodzić zdrowe dziecko, trzeba najpierw dbać o siebie. Bardzo istotne jest, by zachowywać się nad wyraz odpowiedzialnie, gdyż każde niewłaściwe zachowanie może skutkować późniejszymi chorobami dziecka lub problemami podczas porodu.

Przede wszystkim, gdy kobieta dowie się, że jest w ciąży, powinna udać się do ginekologa, który sprawdzi grupy krwi obojga rodziców oraz ustali czynnik Rh (aby ustrzec się przed konfliktem serologicznym). Sprawdzi, czy kobieta jest zdrowa, zleci badania krwi i moczu oraz stężenie glukozy, a także przeprowadzi cytologię.

Bardzo istotne jest to, by być pod stałą kontrolą lekarza – najlepiej odwiedzać go co miesiąc.

Warto pamiętać o tym, że kobieta w ciąży nie powinna brać normalnych leków przeciwbólowych oraz tych na przeziębienie, gdyż mogą one zaszkodzić płodowi. Dlatego tym bardziej powinna o siebie dbać. Musi uważać, aby jej organizm zachował odpowiednią temperaturę – niebezpieczne są zarówno zbyt wysokie temperatury, jak i zbyt niskie, tak jak i przeciągi.

Nie jest prawdą to, że kobieta w stanie błogosławionym nie powinna się ruszać – to wręcz wskazane. Dzięki temu zadba o odpowiednią pracę układu krążenia, elastyczność oraz dobremu samopoczuciu.

Należy pamiętać o odpowiedniej dawce snu – kobieta ciężarna powinna spać co najmniej siedem godzin dziennie. Jeśli nie wyśpi się w ciągu nocy, powinna to nadrobić za dnia.

Powinna zażywać specjalne suplementy diety dla kobiet w ciąży, zawierające cynk, witaminy B, C, E, PP, D3 i karoten.

Pamiętajmy – ciąża nie jest chorobą, ale nie jest też normalnym stanem organizmu, trzeba dbać o siebie wyjątkowo, aby urodzić zdrowe dziecko.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *