Idealny materac

Gdy kupujemy łóżko, zwykle najpierw zastanawiamy się nad jego wymiarami, ceną, wyglądem, a materac traktujemy nieco po macoszemu. Tymczasem warto wybrać model, który we właściwy sposób będzie podpierał nasze ciało w pozycji leżącej.

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia jest wybór właściwego materaca. Ten idealny nie może być ani za twardy, ani za miękki, lecz za to dopasowany do naszych indywidualnych preferencji oraz budowy ciała. Mięśnie kręgosłupa podczas snu powinny być rozluźnione, a jeżeli cierpimy na jakieś schorzenia kręgosłupa, to w sprawie optymalnego dla nas materaca musimy skonsultować się z ortopedą. Warto wiedzieć, że kręgosłup osoby, która leży na boku powinien zawierać się w płaszczyźnie poziomej, natomiast leżącej na wznak powinien przyjąć naturalne krzywizny.

Przy wyborze materaca zwróćmy też uwagę właśnie na to, w jakiej pozycji śpimy najczęściej. Gdy śpimy na boku to zdecydujmy się na bardziej elastyczny model, a jeśli na brzuchu czy na wznak, to wybierzmy ten twardszy. Materace mogą posiadać też kilka stref twardości, dzięki którym jeszcze lepiej dopasowują się one do kształtu ciała. Z drugiej strony na takie modele mogą się skusić osoby, które śpią w jednej pozycji, choć i tak w czasie snu zwykle bardzo się wiercimy. W przypadku podwójnego łóżka dobrym rozwiązaniem jest kupno dwóch osobnych materacy.

Materac powinien być wykonany z wytrzymałych syntetycznych włókien, ale także tych naturalnych, które dobrze przepuszczają powietrze (np. wełna czy bawełna). Możemy również wybrać materace z antygrzybicznymi i antyalergicznymi pokrowcami (w ogóle kupmy materace z pokrowcami, które można zdjąć i wyprać). Nie zapominajmy także o tym, że decydując się na dobry materac, powinniśmy też kupić dobry stelaż (te standardowe, dodawane przy kupnie łóżka są raczej miernej jakości).

Sprawmy sobie również odpowiednią pościel (ciepłą z flaneli, przewiewną z bawełny, delikatną z satyny, ekologiczną z wełny). Dopiero połączenie wszystkich tych elementów zagwarantuje nam, że rano będziemy budzić się wypoczęci.

Fot.  http://www.flickr.com/photos/jamesupdates/6779255810/sizes/m/in/photostream/

One Response to “ “Idealny materac”

  1. rehabilitacja Częstochowa pisze:

    Ogólnie niezły artykuł, który zwraca uwagę na najważniejsze rzeczy przy zakupie materaca. Generalnie dobry materac jest raczej drogą inwestycją, ale za to opłacalna pod względem zdrowotnym. Problem w tym, że w sklepie to leżymy na nim tak naprawdę krótką chwilę i może nam się wydawać, że wszystko jest dobrze. Później często okazuje się, że jest jednak niedopasowany i niewygodny i źle się na nim śpi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *