Higiena snu w 5 krokach

Higiena snu w 5 krokach

O tym, że higiena snu jest ważna mówi się coraz częściej. Dobry sen wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na efektywność pracy i funkcjonowanie w ciągu całego dnia. Niemałe znaczenie ma również w przypadku zwiększonej zachorowalności – pozwala na ochronę naszego organizmu. Ale mówienie to jedno, a praktykowanie to drugie. Jak zadbać o odpowiednią higienę snu? Wystarczy pamiętać o kilku ważnych krokach.

Krok 1

Pomieszczenie, w którym śpimy powinno być dokładnie przewietrzone, zanim położymy się spać. Świeże powietrze sprawi, że nie będziemy mieli problemów z oddychaniem, zapobiegniemy również rozwojowi wirusów.

Krok 2

Nasza sypialnia powinna być odpowiednio zaciemniona tak, aby ani sztuczne światło z latarni zaraz przed domem, czy też jakiekolwiek inne, znajdujące się wewnątrz, nie zakłócało nam zasypiania. Zadbajmy o odpowiednio grube zasłony, czy też rolety, gdyż odpowiednio przyciemnione pomieszczenie to sygnał dla organizmu, że czas spać (wtedy zmniejsza się też produkcja melatoniny, odpowiedzialna w pewnym stopniu za sen).

Krok 3

Zadbajmy o odpowiednie wyciszenie naszej sypialni tak, aby żaden hałas nie zakłócał naszego snu, ani procesu zasypiania. Należy pamiętać, że włączony telewizor, czy radio są skutecznymi urządzeniami, które nasz sen zakłócają, starajmy się je więc wyłączać.

Krok 4

Starajmy się nie jeść przed snem, zwłaszcza ciężkostrawnym posiłków. Najlepiej, aby ostatni posiłek był zjedzony co najmniej na trzy godziny przed planowanym zaśnięciem.

Krok 5

Dbajmy o to, aby kłaść się i wstawać o regularnych porach, co pozwoli na „ustawienie” naszego zegara biologicznego w taki sposób, że będziemy budzili się wypoczęci, a w środku dnia nie przejdzie nam nawet przez myśl ochota na sen.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *