Hemoroidy – wstydliwa choroba

Hemoroidy – wstydliwa choroba

Hemoroidy nadal zaliczane są do chorób „wstydliwych”. Osoby które dotknięte są tym problemem powinny jednak pozbyć się wszelkiego wstydu, aby pomóc sobie i zapewnić większy komfort życia. Poniżej zamieszczę kilka podstawowych informacji dla tych, którzy jeszcze są przed wizytą u lekarza. Ponownie jednak przypomnę, że pomoc lekarza jest tu niezbędna!

Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu, guzki krwawnicze czyli poszerzone żyły splotu odbytniczego.

Co może być powodem powstania żylaków odbytu? Przede wszystkim przyczyną mogą być albo czynniki genetyczne, albo niewłaściwy tryb życia. Na większe prawdopodobieństwo pojawienia się hemoroidów narażone są osoby, u których przeważa siedzący tryb życia, które mają częste biegunki lub zaparcia lub nadciśnienie we wrotnej żyle. Większe prawdopodobieństwo dotyka także kobiet w ciąży.

Jakie są objawy hemoroidów? Objawów może być kilka. Zależne są one od stopnia zaawansowania choroby. Po pierwsze, niepokojącym sygnałem może być pieczenie i swędzenie okolic odbytu, wrażenie niecałkowitego wypróżniania. Najczęściej jednak pierwszym zauważalnym i niepokojącym chorego sygnałem jest krew w stolcu. O ile jest ona jasna i czerwona jest to znak hemoroidów, jeżeli jednak krew w stolcu ma ciemny kolor, jest to już sygnał o wiele poważniejszej choroby. O dużym zaawansowaniu żylaków odbytu świadczy ich wypadanie, ból oraz śluz w odbycie.

Jak leczy się hemoroidy? Sposób leczenie zależny jest od stadium choroby. Jeżeli jest ono wczesne, najczęściej wystarczy leczenie farmakologiczne oraz zalecana przez lekarzy zmiana trybu życia. Większe żylaki usuwa się operacyjnie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *