Grypa – może być groźna!

Grypa – może być groźna!

Ostatnio pisałam o chorobach, które dotykają głównie dzieci, dziś chciałabym się skupić na tej, która atakuje nas wszystkich. Mam tu na myśli grypę, która często zwala nas z nóg i uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek czynności – przynajmniej w pierwszym stadium. Jest to choroba zakaźna układu oddechowego, a jej przenoszenie odbywa się drogą kropelkową, dlatego tak łatwo jest się ją zarazić przy bezpośrednim kontakcie z chorym, czy przebywając w zatłoczonych miejscach. Przyczyn zachorowań na grypę jest jeszcze kilka, a wśród nich niedbanie o higienę oraz ogólnie niezdrowy tryb życia, w tym złe odżywianie, brak snu, wycieńczenie organizmu.

Do najczęstszych objawów grypy należą:

  • bardzo wysoka gorączka, sięgająca często 40 stopni Celsjusza i utrzymująca się nawet przez kilka dni,
  • dreszcze wywołane wysoką temperaturą,
  • silne bóle głowy, które pojawiają się jeszcze przed gorączką i innymi objawami,
  • dotkliwe bóle mięśni i stawów,
  • ból gardła,
  • ogólne uczucie zmęczenia, brak apetytu.

Te wszystkie objawy składają się na liczne powikłania, w tym omamy, zapalenie spojówek, niewydolność oddechowa. Jeśli chodzi o leczenie, to należy pamiętać, że grypa jest chorobą wirusową, dlatego nie leczy jej się antybiotykami. Najczęściej stosuje się silne środki przeciwgorączkowe i łagodzące objawy. Jeśli gorączka mimo tego nie spada dobrze jest stosować zimne okłady i kąpiele.

Choć to trudne, to jednak grypy da się uniknąć, należy jedynie pamiętać, żeby w okresie wzmożonej zachorowalności bardziej o siebie dbać, ubierać stosownie do warunków panujących za oknem, wspomagać się środkami zawierającymi witaminę C i dobrze się wysypiać. Dodatkowo należy unikać kontaktu z chorymi. Dobrym sposobem na uchronienie się przed grypą są szczepienia , jednak w Polsce praktykuje tę metodę jedynie 8% rodaków, co w stosunku np. do Ameryki, gdzie szczepi się co drugi mieszkaniec, są zastanawiające.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *