Dziecko a zdrowy sen

Dziecko a zdrowy sen

dzieckoNasze pociechy w zależności od wieku wymagają różnej ilości godzin zdrowego snu. Liczba godzin snu stopniowo zmniejsza się wraz z kolejnymi latami naszego dziecka. Na zdrowy sen dziecka wpływa kilka czynników takie jak poczucie bezpieczeństwa czy odpowiednie przyzwyczajenia.  Poniżej zostały przedstawione najważniejsze kwestie z tym związane.

Na początku przypomnijmy ile godzin snu potrzebne jest dziecku w zależności od jego wieku
1.Noworodki do 2 miesiąca życia
Noworodki śpią nawet do 18h na dobę. Sen przerywany jest przeważnie ok 2h okresami.
2.Niemowlęta do 11 miesiąca życia
Niemowlę śpi już o kilka godzin mniej niż noworodek. Czas snu (w nocy) wynosi ok 12h a w dzień są dodatkowo ok kilku godzinnych drzemek.
3.Dziecko do 36 miesięcy
Dziecko w wieku 1- 3 lata śpią około 13 godzin w nocy oraz ok 2 godziny w dzień.
4.Dziecko w wieku 4-5 lat
Dziecko w tym wieku zaczyna wyrastać z popołudniowych drzemek i śpi około 12h w nocy.
5.Dziecko w wieku od 6 do 12 lat
Zaczynające pierwsze lata nauki dzieci śpią przeważnie od 10 do 11 h dziennie.
6.Nastolatki od 13 roku życia
Nastolatki wymagają około 9 godzin snu, by ich organizmy funkcjonowały w optymalny sposób.

dziecko sen

Jak zapewnić dziecku zdrowy, długi sen?
Już od najmłodszych lat należy przyzwyczajać dziecko do określonych godzin położenia się do łóżka. Oczywiste jest, że z wiekiem godziny te będą się zmieniać, lecz niech nasza pociecha będzie świadoma, że jest to ważna rzecz, by trzymać się określonych postanowień. Zadbajmy przy tym o to, by w ciągu ostatniej godziny przed położeniem się spać, dziecko nie wykazywało dużej aktywności fizycznej lecz stopniowo zaczynało się relaksować. Po drugie, dajmy dziecku uczucie bezpieczeństwa podczas wieczornego zasypiania. Poczytajmy mu książkę, poczekajmy aż zaśnie lub zostawmy zapaloną lampkę nocną. Jeśli dziecko chce spać z ulubioną maskotką nie wmawiajmy mu, że jest na to za duże. Jeśli maluch poczuje się bezpiecznie, będzie mu łatwiej i spokojniej zasypiać.

Zdrowy sen jest wymagany, by zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Jeśli jednak maluch doświadcza przez długi czas bezsennych nocy i jest marudne, warto skonsultować to ze specjalistą, który pomoże nam pokonać powstałe problemy.

Dobranoc.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *