Czym jest krioterapia ogólna?

Czym jest krioterapia ogólna?

Krioterapia to inaczej leczenie zimnem. Polega na oddziaływaniu na ciało niską temperaturą – poniżej 0 stopni Celsjusza. Istnieją dwa podstawowe rodzaje leczenia zimnem: krioterapia ogólna oraz krioterapia miejscowa.

 

Krioterapia ogólna to poddanie całego ciała wpływowi zimna. Człowiek wchodzi do komory kriogenicznej, w której panuje temperatura od 160 do 100 stopni poniżej zera. W kriokomorze przebywa się nie dłużej niż 3 do 5 minut. Taki seans nazywany jest kriostymulacją, ponieważ polega na poddaniu ciała stresowi fizjologicznemu. Co to oznacza? Bardzo niska temperatura powoduje, że w organizmie zaczynają działać reakcje obronne. Ciało, aby nie uległo wyziębieniu musi się przystosować – naczynia krwionośne najpierw gwałtownie obkurczają się a następnie rozszerzają, aby dostarczyć tkankom większej ilości krwi, dlatego najpierw następuje spowolnienie przepływu krwi a potem przyspieszenie. Skutkiem tego jest dostarczenie do komórek większej ilości tlenu oraz substancji przeciwzapalnych.

Krioterapia ogólna jest doskonałym uzupełnieniem leczenia wszelkich bóli. Najczęściej stosuje się leczenie zimnem w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, wszelkich bóli mięśni, zapalenia ścięgien. Komora kriogeniczna jest także remedium na różnego rodzaju urazy, na przykład te spowodowane wytężonym wysiłkiem fizycznym czy sportem. Ułatwia to rehabilitację, bo zimno uelastycznia mięśnie i pozwala na szybszą regenerację. Dużą zaletą krioterapii ogólnej jest to, że wzmacnia odporność organizmu.

Przed każdym wejściem do komory kriogenicznej należy wykonać serię ćwiczeń rozgrzewających, o których zwykle przypomina obsługa kriokomory. Jeśli u kogoś występują jakieś poważne choroby, powinien skonsultować to z lekarzem, zanim skorzysta z leczenia zimnem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *