Czy masz astygmatyzm?

Czy masz astygmatyzm?

Wiele osób ma problemy z widzeniem. Przyczyny bywają różne, od zwykłego przemęczenia, aż po poważne choroby. Wczesne wykrycie wady wzroku, pozwala na szybsze włączenie skutecznego leczenia. Dlatego warto zadbać o nasze ok(n)o na świat. Dziś zajmiemy się cichym mącicielem wzroku, czyli astygmatyzmem. Wiele osób nie wie, że ich problemy są spowodowane konkretnym schorzeniem. Przygotowaliśmy małą mapkę i kompas, byście odnaleźli się w temacie astygmatyzmu.

Objawy. Widzisz nieostro, zdarzają Ci się bóle głowy i często mrużysz oczy? Być może czytając książkę, przysuwasz ją blisko twarzy lub mylą Ci się podobne literki? Masz czasami wrażenie, że masz słabe wyczucie odległości i przestrzeni? Jeśli masz tego typu objawy, najlepiej skonsultuj się z dobrym okulistą. Pamiętaj że, im wcześniej dostrzeżesz problem, tym większe masz szanse na zapanowanie nad chorobą.

Astygmatyzm to zaburzenie symetrii obrotowej oka. Rogówka i soczewka nie skupiają odpowiednio światła w siatkówce, przez co odbierany obraz jest rozmazany i zdeformowany. Okulista bez problemu zdiagnozuje problem, jednak, jeśli jednak termin wizyty jest odległy, a my koniecznie chcemy skontrolować nasze oczka, możemy wykonać test przed ekranem (choć ten oczywiście nie zastąpi wizyty w gabinecie!) Wystarczy, że staniesz 5m od monitora i zasłonisz raz jedno oko, raz drugie. Jeśli niektóre linie widzisz jako jaśniejsze, jest duża szansa, że cierpisz na astygmatyzm.

zrodlo: http://www.medyczka.pl/test-na-astygmatyzm-10264

Leczenie.Dostępnych jest kilka form radzenia sobie z tym schorzeniem. Wielu pacjentów chwali sobie specjalnie dobrane soczewki lub okulary ze szkłami cylindrycznymi. Znane jest też leczenie ortokorekcyjne, polegające na zastosowaniu twardej soczewki. Zakładamy ją na noc, by potem przez kilkanaście godzin cieszyć się ostrym widzeniem. Z czasem wystarczy, że założymy soczewkę kilka razy w tygodniu. Jedną ze skutecznych, choć niestety drogich metod, jest leczenie laserowe. Zadowoleni pacjenci przekonują jednak, że warto zainwestować w swoje zdrowie, choć wybór oczywiście należy do nas.

Jakość życia. Gdy zdiagnozujemy problem, nieunikniona jest zmiana trybu życia. Nie spędzajmy wielu godzin przed ekranem, a jeśli już musimy, róbmy sobie przerwy i powiększajmy czcionkę. Warto też pomyśleć o odciążeniu swoich oczu, choćby poprzez zaopatrzenie się w telefon z dużymi klawiszami i wyświetlaczem. Produkuje się dziś telefony, które są czytelne i komfortowe w obsłudze. Są niedrogie i bardzo proste. Przypominają one, że telefon służy przede wszystkim do dzwonienia (dziś, wielu o tym zapomniało). Dzięki naciskowi na funkcjonalność, ominiemy zbędne dodatki, które podnoszą cenę telefonu i spowalniają jego działanie. Znane są różne modele, choćby telefony MaxCom, firmy, która jako pierwsza zauważyła potrzeby niedowidzących. Są też inne marki, jak Barel czy telefony MyPhone, wystarczy poszukać. Ważna jest także odpowiednia dieta i wiele snu, tak abyśmy nie przemęczali naszych oczu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *