Co powinnaś wiedzieć o skórze wrażliwej

Co powinnaś wiedzieć o skórze wrażliwej

skora wrazliwaSkóra wrażliwa to kłopot wielu kobiet. Nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także jest sporym problemem pielęgnacyjnym. Jak ją odróżnić od skóry alergicznej, jak o nią dbać i czym się charakteryzuje? Na te i więcej pytań odpowiadamy już dziś. 

1.Czym charakteryzuje się skóra wrażliwa

Skóra wrażliwa przepuszcza do skóry substancje z otoczenia, czym powoduje stany zapalne. Z zewnątrz skóra jest wysuszona, złuszczona, zaczerwieniona oraz swędząca. Ponadto mogą towarzyszyć jej pęknięcia i stany zapalne. Skóra jest płytko unaczyniona.

2.Jakie są przyczyny powstawania skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa powstaje między innymi poprzez zanieczyszczenia oraz toksyny unoszące się w powietrzu. Wrażliwość może być także wynikiem konserwantów oraz pestycydów znajdujących się w pokarmie. Naszej skórze nie sprzyja również klimatyzacja  i promieniowanie UVA. Skóra wrażliwa może być też spowodowana stresem lub podłożem hormonalnym.

3.Jak odróżnić skórę wrażliwą od alergicznej

Skóra alergiczna reaguje na jeden konkretny uczulający ją czynnik. Skóra wrażliwa może reagować na kilka kilka czynników uczulających jednocześnie. Co więcej, często, gdy skóra jest osłabiona może pojawić się u niej nadwrażliwość.

4.Jak pielęgnować skórę wrażliwą

Do głównych zadań dbania o skórę można zaliczyć odbudowę płaszcza ochronnego skóry (tzw. płaszcz hydrolipidowy) oraz zlikwidowaniu stanu zapalenia skóry. Pomogą nam w tym specjalne kosmetyki zawierające lipidy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Stosujmy również antyoksydanty i substancje, które działają przeciwzapalnie.
Nie zmieniajmy także zbyt często kremów i starajmy się stosować te z marek aptecznych. Zawierają one mniej składników, dzięki czemu są bardziej dopasowane do skóry i lepiej ją traktują.  Szukajmy również kosmetyków hipoalergicznych, które odpowiednio nawilżą skórę. Łagodne dla skóry są też aloes, rumianek oraz olejki jojoba.

5.Jak dobrać peeling do cery wrażliwej

Sprawdzonymi peelingami są peelingi z kwasem azalainowym, glikolowym oraz migdałowym. Jeśli nasza skóra jest bardzo podrażniona, preferowany jest laser.

6.Jak zapobiec/zmniejszyć rumień na twarzy

Źródło rumienia może być różne. By zmniejszyć je do minimalnego stopnia unikajmy sporego wysiłku fizycznego, dużej ilości alkoholu, wizyt w saunie i solarium oraz nagłych zmian temperatur.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *