Bóle menstruacyjne – jak walczyć

Bóle menstruacyjne – jak walczyć

Problem bóli menstruacyjnych dotyczy każdej kobiety. Związane są ze skurczami macicy, które pojawiają się w trakcie i czasami przed miesiączką. Skurcze pomagają w pozbyciu się z organizmu zbędnej błony śluzowej, która była przygotowana na zagnieżdżenia się jajeczka. Jeśli skurcze następują w dużych częstotliwościach, wtedy do naczyń krwionośnych przestaje dopływać tlen i pojawia się ból. Jak sobie z nim radzić?

Jeżeli ból jest bardzo trudny do wytrzymania i pojawia się regularnie, niezbędna jest wizyta u lekarza ginekologa. W przeciwnym wypadku z reguły wystarczają domowe sposoby. Najprostszym jest zażycie tabletek przeciwbólowych lub rozkurczających. Należy jednak pamiętać, że nie należy przyjmować tych z dodatkiem aspiryny, która wzmaga krwawienie. Poza tym można je zażywać nie częściej niż co 4 godziny.

Ciepło łagodzi ból, dlatego zadbaj o odpowiednie ubranie – żadnych bluzek odsłaniających nerki i brzuch. Możesz także nagrzewać brzuch i okolice krzyża na przykład ciepłym termoforem. Niektórym kobietom pomaga także ciepła kąpiel lub prysznic. Bardzo ważną rzeczą jest nie przesadzić z wysoką temperaturą, która może spowodować krwotok.

Dieta ma ogromny wpływ na menstruację, więc przed pojawieniem się miesiączki unikaj mocnej kawy i herbaty a także coli – kofeina wpływa negatywnie na kobiecy organizm. Ponadto zmniejsz ilość soli w potrawach a ostre przyprawy zastąp na przykład ziołami. Substancje te zwiększają produkcję prostaglandyn – hormonów odpowiedzialnych za skurcze macicy. W czasie okresu nie pij alkoholu oraz ogranicz intensywny wysiłek fizyczny.

Na bóle mogą pomóc napary z ziół, przede wszystkim rumianku, mięty lub z owoców maliny. Jeśli silne bóle wiążą się ze słabym krwawieniem możesz pić herbatkę z kaliny koralowej, żółtodrzewu żółtego, pluskwicy sercolistnej, imbiru, niepokalanka, pokrzywy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *