Biegunka – objawy, przyczyny, zapobieganie

Biegunka to oddawanie płynnego, półpłynnego lub o rzadkiej konsystencji stolca częściej niż 3 razy na dobę. Stwierdza się ją także w przypadku oddania stolca o zawartości krwi lub ropy. Może być szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i osób starszych, dlatego nie należy jej lekceważyć. Często towarzyszą jej objawy w postaci bólów brzucha, wymiotów, nudności, jak również ogólnego osłabienia organizmu, a jej długotrwałe utrzymywanie się może doprowadzić do odwodnienia.

Przyczynami biegunki są najczęściej zakażenia bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze, które często prowadzą do uszkodzenia błony śluzowej jelit. Zdarza się też w przypadku nietolerancji pokarmowych, w chorobach układu pokarmowego lub w wyniku zażywania niektórych leków o działaniu przeczyszczającym. To także jedna z częstszych dolegliwości, które towarzyszą chorobom nowotworowym.

Biegunka a nowotwór

Występuje najczęściej przy nowotworach jelit oraz jako skutek uboczny radioterapii i chemioterapii. Jeśli chodzi o radioterapię to biegunka jest spowodowana faktem, iż zostaje uszkodzona błona śluzowa jelita cienkiego, co powoduje zaburzenie wchłaniania pokarmów i ostatecznie biegunkę. W przypadku chemioterapii, biegunkę wywoływać mogą natomiast pewne leki, które zaburzają procesy trawienne. Biegunka może pojawić się na każdym etapie choroby nowotworowej i przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia i odżywiania pacjenta. Jeśli tylko występują należy stosować leki pomagające zatrzymać wydzielanie luźnego stolca i przyjmować dużo płynów, aby organizm był odpowiednio nawodniony.

Biegunka a zatrucie pokarmowe

Biegunka bardzo często jest też objawem zatrucia pokarmowego, które oznacza obronną reakcję organizmu na wirusy, bakterie oraz grzyby. Obok tej przykrej dolegliwości, zatruciu pokarmowemu towarzyszą silne bóle brzucha, nudności i wymioty oraz ogólne osłabienie organizmu. W celu ich złagodzenia należy stosować leki, które je zniwelują, a w przyszłości wystrzegać się podobnych, myjąc dokładnie warzywa i owoce, jak również dłonie po wyjściu z toalety.

One Response to “ “Biegunka – objawy, przyczyny, zapobieganie”

  1. renata pisze:

    W naszym społeczeństwie ludzie własnie bardzo często zapominaja o myciu rąk po wyjściu z toalety.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *