Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy przeziębienie czy grypa może złapać każdego, nawet osoby, których choroby się nie imają. Przyczyn może być wiele – osłabienie organizmu to najczęstsza z nich. Czasami wystarczy, że przebywamy w jednym pomieszczeniu z kimś, kto kicha – wtedy o zarażenie bardzo łatwo. Infekcja dróg oddechowych nie zawsze musi oznaczać przyjmowanie antybiotyku. Coraz częściej ludzie wracają do tradycyjnych metod leczenia, czyli medycyny naturalnej i babcinych sposobów. Jednym z nich są bańki lecznicze.
Niewiele osób wie, że bańki pochodzą z medycyny chińskiej i arabskiej. Bańki to szklane zaokrąglone naczynia, posiadające zaokrąglone końce – dla bezpieczeństwa pacjenta. Jako metoda medyczna – tolerowane do połowy XX wieku. Potem wyszły one z kanonu i zostały uznane jako domowy sposób walki z przeziębieniami i infekcjami. Nie istnieją żadne naukowe badania potwierdzające skuteczność baniek w walce z chorobami. Ich zwolennicy twierdzą, że ich działanie polega na pozytywnym działaniu układ odpornościowy, które jest spowodowane ty, że wytworzone w bańce podciśnienia tworzy kontrolowane podbiegnięcia krwawe. Przeciwnicy uważają, że to tylko efekt placebo.
Istniej kilka rodzajów baniek, co wiąże się z tym, że istnieje także kilka rodzajów ich stawiania. Najpopularniejsze i jednocześnie uznawane za najbardziej skuteczne to bańki gorące, nazywane także bańkami ogniowymi. W zwilżoną bańkę wkłada się na cwilę wacik nasączony denaturatem i podpalony. Bańka nagrzewa się, następnie przykłada się ją na plecy aż lekko zassie skórę.
Bańki zimne nazywa się inaczej próżniowymi. Są wyposażone w specjalny zwór, dzięki któremu wytwarza się podciśnienie. Przeważnie można kontrolować poziom podciśnienia dzięki specjalnej skali. Odmianą baniek zimnych są bańki chińskie wykonane z gumy.
Dość kontrowersyjną metodą są bańki cięte. Przed przyłożeniem do skóry naczynia, skórę nacina się na bardzo płytką głębokość. Przystawiona bańka delikatnie wysysa krew.
Fakt, że niemowlęta nie mają zębów, nie zwalnia rodziców z obowiązku dbania o jamę ustną maleństwa. Nawet delikatne dziąsła wymagają...
Leave a Reply