AZS- atopowe zapalenie skóry

AZS- atopowe zapalenie skóry

AZS to choroba cywilizacyjna , na którą nie ma jeszcze lekarstwa.  Objawy można jedynie łagodzić, stosując odpowiednie kosmetyki. Swędzenie- czyli główny objaw atopowego zapalenia skóry, jest czasem bardziej uciążliwe niż ból.

AZS pojawia się najczęściej u noworodków i dzieci między 6. a 7. rokiem życia. Na tę chorobę skóry cierpi około 20% ludzi na całym świecie. Z upływem czasu choroba powoli wycisza się, nie należy jednak zaprzestawać specjalnej pielęgnacji. Najważniejsze jest natłuszczanie: zwłaszcza po kąpieli i basenie.

Pamiętaj, że atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną! Nie trzeba więc stosować specjalnych środków ostrożności!

Jakie są przyczyny AZS?

Panuje teoria, że choroba ta może być wywołana przez nadmierną higienę. Większość lekarzy uważa jednak, że jest ona dziedziczona, ponieważ u chorych występuje ten sam gen. Udowodniono, że dzieci z większą wagą urodzeniową chorują częściej na AZ, niż te, które miały niedowagę lub ważyły zgodnie z normą.

Czego należy się wystrzegać przy AZS?

-wyjść na basen, w których jest mocno chlorowana woda

-klimatyzowanych pomieszczeń

-miejsc mocno zadymionych dymem papierosowym

-miejsc zakurzonych i brudnych

Objawy AZS:

Początkowo skóra zaczyna swędzieć, potem robi się bardzo sucha. Z czasem w zgięciach kolan i łokci mogą pojawiać się charakterystyczne czerwone grudki. Mogą one zamienić się w ropne zmiany. Jest co raz więcej czerwonych plam, które wyglądem przypominają liszaje. W końcu skóra w chorych miejscach staje się przeźroczysta, często widać przez nią żyły.

Jak dbać o skórę z AZS?

-najlepiej postawić na dermokosmetyki, które pozbawione są wszelkich konserwantów

-zamiast kąpieli wybrać prysznic

-używać mocno natłuszczających kosmetyków jak olejki i oliwki do natłuszczania całego ciała

-wybierać ubrania z naturalnych tkanin i prać je w płatkach mydlanych lub proszkach dla alergików

Domowe sposoby na AZS:

Warto raz na jakiś czas kąpać się w kisielu z siemienia lnianego lub krochmalu. Częstym błędem jaki popełniają osoby chore na AZS jest stosowanie na zmiany skórne produktów z kitem pszczelim odraz kosmetyków zawierających spirytus. Może to doprowadzić do pojawienia się bardzo bolesnych ran.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *