Astma Oskrzelowa u dzieci

Astma oskrzelowa, to inaczej stan zapalny w oskrzelach, który powoduje trudności w oddychaniu, ataki duszności, kaszel, ból i uczucie ściskania w klatce piersiowej. Choroba ta ma charakter napadowy. Stany ciężkie mogą prowadzić nawet do śmierci chorego.
Kilka prostych, suchych zdań, a wystarczy, abyś, jako rodzić słysząc w gabinecie pediatrycznym diagnozę Twojego dziecka – astma oskrzelowa, zamarł z przerażenia.
Astma to choroba, trudna do prawidłowego zdiagnozowania, gdyż ma bardzo podobne objawy do zwykłego zapalenia oskrzeli. Mokry kaszel z gęstą, śluzowatą wydzieliną, jest charakterystyczny dla obu schorzeń. Z tą różnicą, że zapalenie oskrzeli po leczeniu antybiotykiem ustępuje, a astmy nie da się wyleczyć. Dlatego tak ważna jest czujność rodziców i lekarza pediatry, aby powtarzające się często infekcje nie były diagnozowane błędnie. Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych informacji.
Symptomy potwierdzające astmę są bardzo charakterystyczne:
– suchy kaszel przechodzący w świszczenie, ataki suchego kaszlu lub samo świszczenie
– ataki mokrego kaszlu z wykrztuszaniem wydzieliny charakterystycznej dla zapalenia oskrzeli
– kaszel pojawia się o stałych porach dnia: rano, wieczorami, nocą. Jest zauważalny także po wysiłku fizycznym, np. po intensywnym bieganiu lub zabawach ruchowych dziecka
– nierzadko u dzieci kaszel jest jedynym objawem potwierdzającym astmę oskrzelową
– innym objawem jest napadowa duszność, która może pojawiać się rano lub nocą
Astma jest chorobą charakterze przewlekłym, jednak w przypadku zastosowania właściwego leczenia u dzieci może ustąpić w okresie dojrzewania. Jej przebieg może być różny, od braków ataków do stanów ich nasilenia. Niektóre ataki w ciężkich stanach astmy wymagają leczenia szpitalnego pozostałe ustępują samoistnie lub po zastosowaniu doraźnych leków wziewnych.

Comments are closed.