Angina – objawy, leczenie

Angina – objawy, leczenie

Wraz z pierwszym ochłodzeniem wzrasta ryzyko występowania chorób i infekcji spowodowanych różnymi czynnikami, w tym wirusami i bakteriami. Jedną z częstszych jest angina, czyli bakteryjne zapalenie podniebiennych migdałków gardła. Sprawcą anginy są bakterie paciorkowców, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, dlatego najłatwiej jest się zarazić w miejscach publicznych – centrach handlowych, przychodniach, hipermarketach. O ile niegroźny ból gardła można wyleczyć tabletkami do ssania i ogólnodostępnymi lekami, to anginy, jako choroby zakaźnej nie można lekceważyć.

Do najczęściej występujących objawów anginy należą:

  • zwykle bardzo wysoka gorączka, sięgająca niejednokrotnie 40 stopni Celsjusza
  • bóle kości i stawów
  • uczucie zmęczenia i senności
  • mocny ból gardła, który rozchodzi się aż w okolice uszu – utrudnia przełykanie, a czasem także mowę
  • powiększone węzły chłonne
  • czasem kłopoty z oddychaniem
  • u dzieci do 7 roku życia mogą występować także wymioty i bóle brzucha i głowy

Po rozpoznaniu któregoś z tych objawów połączonego z bólem gardła należy niezwłocznie udać się do lekarza, który potwierdzi anginę bakteryjną i zaleci kurację antybiotykami. Najczęściej gorączka spada po dobie, najwyżej dwóch od ich podania, jednak przyjmować je należy do 10 dni. Oprócz antybiotyku, przy wysokiej temperaturze dobrze jest stosować lekarstwa pomagające w jej obniżeniu, o ile lekarz nie nie widzi przeciwwskazań. Dodatkowo należy przyjmować duże ilości płynów i najlepiej chociaż przez pierwsze dni zostać w łóżku. Wskazane jest też spożywanie lekkich, słabiej przyprawionych potraw.

Ważne jest aby anginę wyleczyć do końca, w przeciwnym razie mogą wystąpić groźne dla zdrowia, a nawet życia powikłania albo nawroty choroby. Wśród powikłań, najczęściej występują ropień migdałków, choroby serca, w tym zapalenie mięśnia sercowego, a u małych dzieci wady serca, jak również zapalenia stawów, czy nerek, dlatego nie można ani leczenia, ani nawet pierwszych objawów lekceważyć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *