Wraz z pierwszym ochłodzeniem wzrasta ryzyko występowania chorób i infekcji spowodowanych różnymi czynnikami, w tym wirusami i bakteriami. Jedną z częstszych jest angina, czyli bakteryjne zapalenie podniebiennych migdałków gardła. Sprawcą anginy są bakterie paciorkowców, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, dlatego najłatwiej jest się zarazić w miejscach publicznych – centrach handlowych, przychodniach, hipermarketach. O ile niegroźny ból gardła można wyleczyć tabletkami do ssania i ogólnodostępnymi lekami, to anginy, jako choroby zakaźnej nie można lekceważyć.
Do najczęściej występujących objawów anginy należą:
Po rozpoznaniu któregoś z tych objawów połączonego z bólem gardła należy niezwłocznie udać się do lekarza, który potwierdzi anginę bakteryjną i zaleci kurację antybiotykami. Najczęściej gorączka spada po dobie, najwyżej dwóch od ich podania, jednak przyjmować je należy do 10 dni. Oprócz antybiotyku, przy wysokiej temperaturze dobrze jest stosować lekarstwa pomagające w jej obniżeniu, o ile lekarz nie nie widzi przeciwwskazań. Dodatkowo należy przyjmować duże ilości płynów i najlepiej chociaż przez pierwsze dni zostać w łóżku. Wskazane jest też spożywanie lekkich, słabiej przyprawionych potraw.
Ważne jest aby anginę wyleczyć do końca, w przeciwnym razie mogą wystąpić groźne dla zdrowia, a nawet życia powikłania albo nawroty choroby. Wśród powikłań, najczęściej występują ropień migdałków, choroby serca, w tym zapalenie mięśnia sercowego, a u małych dzieci wady serca, jak również zapalenia stawów, czy nerek, dlatego nie można ani leczenia, ani nawet pierwszych objawów lekceważyć.
Czasem zdarza się tak, że nasz układ pokarmowy odmawia posłuszeństwa, czemu towarzyszy szereg dolegliwości. Najczęstszą tego przyczyną jest zatrucie pokarmowe,...
Leave a Reply