Alkohol powodem nadwagi?

Wszystkim miłośnikom alkoholowych trunków odpowiadamy od razu – tak, alkohol tuczy. Jednak nie trudno zauważyć, że osoby pijące najczęściej są szczuplejsze od abstynentów. Na czym to polega?


Wyjdźmy przede wszystkim od tego, że alkohol, niezależnie od tego jakiego rodzaju, jakiej mocy, i w jakiej formie spożywany, to prawdziwa bomba kaloryczna. Co więcej, przyjmowane wraz z procentami kalorie, absolutnie nie niosą za sobą żadnych wartości odżywczych. Są to tak zwane „puste kalorie”.
Jeżeli alkohol spożywamy dodatkowo w postaci kolorowych drinków, wówczas przez zawartość cukrów i tłuszczy, wartość kaloryczna jeszcze dodatkowo wzrasta.
Odpowiedzi na zagadnienie odnośnie tego, że ludzie pijący są szczuplejsi od niepijących, postanowili szukać nawet naukowcy. W ich podjęciu tematu rozparzano również to, czy aby zawarte w alkoholu kalorie nie są innego rodzaju kaloriami, niż te które dostarczamy organizmowi w postaci typowego pożywienia.
Przeprowadzono więc eksperyment, w którym czterdzieści osiem osób podzielono na dwie grupy. W czasie dwóch miesięcy dostawały one dokładnie takie same posiłki, z tym że jedna grupa raczyć mogła się drinkami z sokiem grejpfrutowym z alkoholem, a druga z tym samym sokiem, ale zamiast alkoholu poziom kalorii wyrównano cukrem.
Po ukończeniu doświadczenia okazało się, że osoby z jednej i drugiej grupy nie wykazują jakiś bardzo zróżnicowanych odchyleń od początkowej wagi.
Wniosek okazał się bardzo prosty. Na tyle, że prowadzący badania naukowcy wydawali się być nieco zawiedzeni. Okazało się bowiem, że osoby pijące najczęściej są szczuplejsze od abstynentów dlatego, że alkohol znacznie obniża łaknienie. Ot cała tajemnica. Kiedy więcej pijemy, mniej jemy.

One Response to “ “Alkohol powodem nadwagi?”

  1. ewan pisze:

    To potworna choroba. Gorsza jej postać to „nadwaga psychiczna” …

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *