Przeziębienie w czasie ciąży

Przeziębienie w czasie ciąży

Zwykłe przeziębienie lub nawet grypa, które dla człowieka w normalnej, ogólnie dobrej kondycji zdrowotnej nie są najczęściej niczym niebezpiecznym, u kobiet w ciąży zawsze powodują pewne obawy. Są jednak pewne bezpieczne osoby na to, aby jak najłagodniej przejść ten stan.

Każda kobieta w czasie ciąży powinna zwracać szczególną uwagę na to, aby nie złapać żadnego rodzaju infekcji. Nie jest to tak proste, jak w czasie przed ciążą, ponieważ gdy kobieta spodziewa się dziecka, jej odporność immunologiczna jest obniżona.

Nie wystarczy tu więc samo unikanie kontaktu z osobami chorymi. Szczególnie dbać o siebie należy oczywiście w okresie jesienno-zimowym. Uważać przede wszystkim na niekorzystne warunki atmosferyczne, na nagłe wahania temperatur, wiatr, opady deszczu, które najczęściej powodują wywołanie przeziębień.

Gdy kobieta w ciąży poczuje osłabienie typowe dla stanu przeziębienia konieczne powinna się skontaktować z lekarzem, aby wykluczyć wirusowe lub bakteryjne zakażenia, które są dla niej szczególnie niebezpieczne. Chodzi tu przede wszystkim o grypę, zapalenie gardła, krtani, płuc, czy oskrzeli. Niebezpieczeństwo narasta w momencie, gdy chorobie towarzyszy wysoka temperatura, bóle mięśni i stawów, dreszcze, wydzielina ropna z nosa. Zdrowie kobiety w ciąży jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Jeżeli kobieta złapie którąś z tych chorób między 17, a 56 dniem od momentu zapłodnienia, czyli w okresie organogezeny, będzie to szczególnie niebezpieczne dla dziecka. W tym czasie bowiem wykształcają się narządu płodu. Bardzo wysoka gorączka spowodować może skurcze macicy, które same w sobie nie są niebezpieczne, stwarzają jednak ryzyko poronienia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *