Zmuś się do aktywności!

Zmuś się do aktywności!

Wiele razy chęć zrobienia czegoś dla siebie, dla poprawy zdrowia, samopoczucia, podniesienia kondycji i sprawności fizycznej, przegrywa z pozornie przyjemniejszym ułożeniem ciała na wygodnej kanapie. Niestety bardzo duży procent ludzi, zapracowanych, wręcz wykończonych pracą, mimo chęci na spędzenie wolnego czasu w sposób aktywny, nic w tym kierunku nie robi.

Nie od dziś wiadomo, że aktywność ruchowa i uprawianie sportu powoduje wydzielanie endorfin, potocznie zwanych hormonami szczęścia. Poprawa samopoczucia i pozytywny wpływ ćwiczeń na naszą sprawność umysłową z pewnością da nam więcej satysfakcji niż bierny odpoczynek. U ludzi mało aktywnych fizycznie zauważyć można większą podatność na choroby przewlekłe, problemy z otyłością, z nadciśnieniem jak również zwiększone ryzyko chorób serca. Jazda na rowerze, bieganie a nawet spacer i przebywanie na świeżym powietrzu w znacznym stopniu pomoże nam oddalić się owych zagrożeń. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo, wystarczy chcieć, zmobilizować się, wziąć pod uwagę korzyści płynące z bycia w ruchu.

W dzisiejszych czasach, większość ludzi korzysta z wygód, które daje nam rozwój i postęp technologiczny. Bo tak łatwiej, wygodniej i przyjemniej. Wystarczyłoby chociażby w drodze do pracy, oczywiście, jeżeli jest taka możliwość, zamienić samochód na rower. Podczas oglądania telewizji, w czasie wyświetlania reklam, można wziąć skakankę i poćwiczyć. Kręcenie hula-hoop daje wiele satysfakcji i wcale nie potrzeba do tego dużo miejsca. Ćwiczeń wykonywanych bez specjalistycznego sprzętu, w zaciszu domowym jest naprawdę sporo: ćwiczenia rozciągające, skłony tułowia, brzuszki, przysiady i wiele innych.

Ludzkie ciało również potrzebuje biernego wypoczynku, który jest ważnym elementem do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Należy jednak z niego korzystać w sposób rozsądny i z umiarem, by całkowicie nie zawładnął naszym wolnym czasem. Pamiętajmy, żeby ten czas przeznaczyć na coś pożytecznego dla ciała i ducha, więc zrób sobie przerwę w odpoczynku i zacznij ćwiczyć. A może pomyśl o czymś więcej, o jakiejś wycieczce dla aktywnych w czasie weekendu? Możliwości jest wiele, musisz jednak się zmusić do aktywności!

Photo credit: Ed Yourdon / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *